Akıllı Saatler

Apple Watch Diyabet Tespiti Yapabiliyor

Cardiogram’ın kurucusu Brandon Ballinger’ın en son araştırmasına göre Apple Watch diyabet tespitinde %85 başarı oranına sahip. Bu kalp ritmi ölçen diğer akıllı saatler için de geçerli.

Bu araştırma daha kapsamlı olan Cardiogram ve UCSF (University of California San Francisco) işbirliği ile yürütülen DeepHeart çalışmasının bir parçası. Yaklaşık 14.011 Apple Watch kullanıcısından alınan verilerle yapılan çalışmada 462 kullanıcının diyabet hastalığı olduğu tespit edilmiş. Çalışmada kullanılan veriler Apple Watch’ın kalp ritmi sensöründen alınan veriler. Benzer sensörler birçok Android akıllı saat ve akıllı bileklikte de mevcut.

Diğer Akıllı Saatler De Diyabet Tespiti İçin Kullanılabilir

2015 yılında başka bir araştırma dinlenme kalp ritmi ve kalp ritmindeki değişimlerin büyüklüğünün diyabet ve yüksek tansiyon hastalıklarının tespitinde kullanılabileceğini göstermişti. Bu araştırma Apple Watch’ın sensöründen alınan verilerin bu amaç için kullanılıp kullanılamayacağının araştırılmasının önünü açmıştı.

Bu tarz araştırmalar aslında Ballinger ve akıllı saatler için yeni sayılmaz. Cardiogram’ın yapay zeka tabanlı algoritmaları sayesinde daha önceden kalp ritmi düzensizliklerinin %97 başarı oranı ile, uyku apnesinin %90 başarı oranı ile, yüksek tansiyonun ise %82 başarı oranı ile tespit edilebildiği gösterilmişti.

Apple Watch Diyabet Teşhisinde Önemli Rol Oynayabilir

Diyabet ülkemizde çok yaygın görülen, ciddi bir hastalık ve maalesef insanlar bu hastalık konusunda özenli davranmıyorlar. Bunun en büyük nedenlerinden biri kan şekeri ölçmek için küçük bir iğneyle de olsa kan verilmesinin gerekliliği. Başka bir neden ise çoğu insanın diyabet ve çeşitli hastalıklarla ilgili düzenli kontroller yaptırmaması. Artık Apple Watch ve nabız ölçen diğer akıllı saat ve bileklikler sayesinde bu sorunlar çözülebilecek gibi gözüküyor.

apple-watch-aktivite

Başta akıllı saatler ve bileklikler olmak üzere günümüzde giyilebilir teknoloji ürünlerinin gelişmesiyle beraber bu tarz araştırmaların sayısı artacak gibi duruyor. Aynı zamanda bu ürünlerin sağlığımızla ilgili başka birçok konuda da bizlere yardımcı olacağının tahmin etmek mümkün.

Bu noktada bir uyarı yapmamız doğru olacak. Her ne kadar teknoloji sayesinde birçok hastalıktan önceden haberdar olabiliyorsak da neredeyse bütün uzmanlar kesin teşhis ve tedavi planı için mutlaka bir doktora danışmamız gerektiği konusunda hemfikirler.

Akıllı saat veya bileklik alacağınız zaman sizlere alacağınız ürünün kalp ritmi ölçme özelliğinin olup olmadığına dikkat etmenizi öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir