VR

VR İçin En İyi 3D Modelleme ve Boyama Uygulamaları

Sanal gerçeklik gözlükleri oyunlar sayesinde topladığı ilgiyi yavaş yavaş kaybederken, bu gözlükleri yaratıcılık için bir araç olarak kullanmaya hevesli insanların sayısı artmakta. Biz de sanatçılar için kullanışlı olan en iyi VR uygulamalarını bir araya getirip, sizlere sunmak istedik. VR ile boyama yapmak veya 3D karakter oluşturmak istiyorsanız yazıyı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz.

Google, 2015 yılında HTC Vive VR gözlüğü için çok açılı kullanıma sahip olan Tilt Brush uygulamasını piyasaya sürerek, bu tarz uygulamaların yolunu açmış oldu. Facebook, film yapımcılarına kolaylık sağlayabilecek Quill’i yarattı. Oculus, VR 3D modelleme tecrübesi sunan Medium ile rekabete girmiş oldu. Ve son olarak, otomobil üreticileri için tasarlanan araçları kullanarak, bunları 3D sanatçılar için erişilebilir hale getiren Gravity Sketch diğerlerinin yanında yerini almış oldu.

Bu VR boyama ve modelleme uygulamalarını sizlere daha yakından anlatmadan önce ön bilgiye sahip olmanızı istedik. Uygulamaları tek başlarına satın almak pahalı olmasa da bir VR gözlüğünüz ve kontrol cihazlarınız yoksa, bütçeniz biraz zorlanabilir.

VR İçin En İyi 3D Modelleme ve Boyama Uygulamaları

Google Tilt Brush

HTC Vive için tasarlanan Google Tilt Brush uygulamasının 2015 yılında Steam platformu aracılığıyla çıkan sürümünde çok eksik ve hata bulunuyordu. Sanatçılar, ressamlar, karikatüristler, dansçılar ve tasarımcılar bu hataların düzeltilmesine yardımcı olabilmek için Google’ın Artist in Residence programında görevlendirildi. Tasarımcıların Sanal Sanat Deneyimleri (Virtual Arts Experiment) blogunda sergilenen ürünleri gerçekten incelemeye değer.

Tilt Brush, profesyonel sanatçıların veya amatörlerin VR dünyasının içerisinde 3D alanda boyama yapmasına olanak tanıyor. Etkileşimde bulunabileceğiniz, etrafta dolaşabileceğiniz ve bir oda içerisinde VR başyapıtları sergileyebileceğiniz ortam kullanıcılara sunulmakta.

Tilt Brush’ın en iyi özelliği ise hem HTC Vive hem de Oculus Rift gözlüklerini destekliyor olması. Steam veya Oculus’un internet mağazasından satın alabileceğiniz Tilt Brush uygulamasının fiyat etiketi 19,99 dolar.

Gravity Sketch

Gravity Sketch, otomobil ve ayakkabı tasarımcıları için bir VR yontma aracı olarak kullanılmaktaydı ancak şu anda Google ve Oculus araçlarından yaratılan modellere lütuf ve sağlamlık katmak için pek çok tasarımcı tarafından çizim ve modelleme için de kullanılmakta.

Düzgün eğriler kullanarak 3D uzayında serbestçe çizim yapabilir, çizilen bir yüzeyi daha sonra 3D uzayına aktarabilirsiniz. Çizdiğiniz çizgileri ayarlamak için noktaları yakalayabilir ve taşıyabilirsiniz. Ayrıca her iki kontrol cihazını birlikte kullanarak havada bir kurdele çeker gibi yeni yüzeyler oluşturabilirsiniz.

Gravity Sketch, Oculus Rift ve HTC Vive gözlüklerini destekliyor, ayrıca tüm işletim sistemlerinde kullanılabilir.

Unbound Alpha

Unbound Alpha, VR sanatsal çalışma alanında henüz çok yeni. Geçtiğimiz ocak ayında piyasaya sürüldü ve hala erken erişim yazılım olarak kabul ediliyor.

Unbound uygulamasını kullanarak sanatçılar diğer kullanıcılarla birlikte 3D heykeller oluşturabilir. Böylece ortak çalışma alanı oluşturabilirsiniz. Unbound ayrıca yaptığınız çalışmaları OBJ dosyalarına ve 3D yazıcılara aktarabileceğinizi de söylüyor.

Unbound Alpha, yaklaşık 11 dolara Steam’de satılmakta. Öncelikle HTC Vive için tasarlandı ama SteamVR destekleyen tüm sistemlerde çalıştırabiliyor.

Substance Painter

Çoğunuz Substance Painter uygulamasını biliyorsunuzdur. 3D tasarımcıların sıklıkla tercih ettiği bir program. Artık HTC Vive gözlükleriyle kullanılabilir.

Hala bir yazılım değil, uygulama olarak kabul ediliyor, bu yüzden Steam platformundan satın almak 50 dolara mal olacak. Ama hali hazırda 3D modelleme yaratan bir animasyon şirketi veya ajans için verilen fiyata değecek bir yatırım.

Facebook Quill

Quill 3 boyutlu bir animasyon aracıdır. Kare-kare yeniden çizim, kopyalama ve yeniden pozlama animasyon özelliklerini destekliyor. Ayrıca diğer özelliklerin arasında bir animasyon fırçasını destekleyecek şekilde tasarlanmıştır.

Oculus sanatçısı Goro Fujita, yeni araçlarla üç haftada yeni bir animasyon filmi olan “Çitin Ötesinde” filmini yarattı.

Geleneksel kare-kare animasyon yaratmanın yanı sıra, kullanıcılar mevcut çizimleri yeniden kullanabilecek ve değiştirebilecek. Ayrıcı sanatçılar animasyon gibi parçacık efektleri oluşturmalarına ve animasyon ritimleri çizmelerine yardımcı olan ‘Animasyon Fırçası’nı kullanabilecekler. Kullanıcılar çalışmalarını dışa aktarmak için yüksek çözünürlüklü ekran görüntüleri ve animasyonlu GIF edinebilirler.

Quill uygulaması Oculus Touch Activation ile ücretsiz, onun dışında uygulamayı edinmek isteyenler Oculus internet mağazasından 29,99 dolara satın alabilirler.

Oculus Medium

Oculus Medium, Oculus Rift ile birlikte kullanıcıların Oculus Touch kontrol cihazlarını kullanarak VR ortamında nesne oluşturmalarına, şekillendirmelerine, modelleme yapmalarına ve boyama yapmalarına olanak sağlar.

Kullanıcılar karmaşık yapılar oluşturmak için uygulama içindeki yüzlerce hazır platform arasından seçim yapabilir veya 3D modelleme ve baskı için yüksek çözünürlüklü yığınlar elde edebilirler. Hazır platformlar arasında anatomi, harfler, sayılar, basit şekiller ve çeşitli aletler bulunur. Oculus ayrıca sanatçıların heykelleri ve eserlerini kaydedip paylaşabilecekleri bir topluluk sitesine de ev sahipliği yapıyor.

2018 yılında yayınlanan Medium 2.0’daki en son güncelleme, daha yüksek katman sınırı ve birden çok şekil verme özelliklerini sunarken, daha deneyimli olan kullanıcılara da hitap etmeyi hedefliyor. Ayrıca daha hızlı ve daha sezgisel bir şekilde gezinilmesini sağlayan yeni dosya yönetim sistemi ve sahne grafiğine sahip.

En son Medium sürümü, Oculus internet mağazasında 30 dolara satılıyor. Rift gözlüğünü destekleyen uygulama için minimum gereksinim olarak Windows 10 işletim sistemi belirtilmiş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir