Diğer Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Withings Sleep Analyzer – Uyku Apnesi

Withings markasının yeni ürünü Withings Sleep Analyzer, uyku takibi ile ilgili birçok özelliğe sahip olmanın yanı sıra kullanıcılarının uyku apnesi sorununu ortaya çıkarmayı amaçlıyor.

Şu anda günümüzde akıllı saatler ve akılı bileklikler başta olmak üzere birçok uyku takibi yapan cihaz var. Hafif uyku, derin uyku, REM uykusu gibi uyku dönemlerini ölçmek, nefes hızı takibi yapmak, horlama takibi yapmak bu cihazların ortak özelliklerinden. Withings Sleep Analyzer, uyku apnesi saptama özelliği ile rekabeti bir adım öne taşımış durumda.

Uyku Apnesi İle İlgili Gelişmeler

Uyku apnesi saptama konusu, aslında birçok sağlık odaklı giyilebilir teknoloji firmasının bir süredir gündemindeydi. Örneğin Fitbit kandaki oksijen seviyesini ölçerek bu konuda ilerlemeye çalışıyordu. Ancak şimdiye kadar Withings dışında uyku apnesi konusunda tescilli bir ürün ortaya koyan pek fazla firma çıkmamıştı.

Withings Sleep Analyzer Fransa’dan Hôpital Antoine Béclère ve Belçika’dan Hôpital St-Pierre hastanelerindeki klinik çalışmalarda uyku apnesi konusunda onaylanarak, bu konuda büyük bir adım atmış oldu. Ürün şu anda Avrupa ve İngiltere’de medikal cihaz statüsü almış konumda.

Withings Sleep Analyzer Özellikler

Withings Sleep Analyzer Uyku Apnesini Nasıl Saptıyor?

Withings Sleep Analyzer, uyku apnesini saptamak için kullanıcısının horlama, nefes alış veriş hızı gibi verilerini kullanıyor. Withings’in sonuçları uyku laboratuvarlarında kullanılan PSG (Polysomnography) analizleri ile örtüşüyor.

Withings Sleep Analyzer Özellikleri

Ürün yatak ve karyolanızın arasına konan ve bu şekilde topladığı verilerle sizin uyku analizinizi yapan bir mat şekilde tasarlanmış. Ürün 63.7 x 19.0 x 0.5 cm boyutlarında ve 350 gram ağırlığında. Ama ürünü üstünüzde taşımadığınız için aslında bunlar çok önemli değil. Ürün akıllı telefonlarınız gibi bir USB güç adaptörü ile çalışmakta. Hem iOS hem de Android cihazlarla uyumlu.

Withings Sleep Analyzer Uygulama

Uyku apnesi saptamanın dışında, uyku kalitesi ölçme, horlama takip etme, kalp ritmi ölçme ve uyku asistanı gibi özelliklere sahip. Aynı zamanda ne kadar sürede uykuya dalındığını ve uyku sırasında kaç kez uyanıldığını da bu ürün ile takip etmek mümkün.

Ürüne eşlik eden bir uygulama mevcut ve kullanıcılar bütün analizlere bu uygulama üzerinden erişebiliyorlar. Ürün uygulama ile Wi-Fi üzerinden senkronize oluyor.

Ayrıca IFTTT platformu ile uyumlu cihazlarınız varsa, ürün siz uykuya dalarken sizin için ışıkları kapatabilir veya kısabilir, veya termostatın derecesini ayarlayabilir. Uyandığınızda ise yine IFTTT uyumlu cihazlarınızı sizin için otomatik bir şekilde çalıştırabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir