Akıllı Saatler

Akıllı Saat Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Akıllı Saat Tanımı

Akıllı saat, normal bir saat gibi kola takılabilen, çoğunlukla dijital bir ekranı olan ve içinde küçük çapta bir bilgisayar bulunduran mobil bir elektronik cihazdır. Bu çok genel bir tanımdır; fakat akıllı saatler hızla gelişen ürünler oldukları için günümüzde bundan daha spesifik bir tanım yapmak zordur.

Akıllı saatler giyilebilir teknoloji ürünleridir. Sanal gerçeklik gözlükleri ve akıllı bileklikler gibi birçok farklı kategoride ürünü kapsayan giyilebilir teknoloji ürünlerinin en yaygını akıllı saatlerdir.

Akıllı Saatlerin Özellikleri

Günümüzde pek çok farklı akıllı saat markası ve modeli vardır. Bunların bazıları temel birkaç özelliğe yoğunlaşırken bazıları olabildiğince çok özelliğe sahip olmayı amaçlamaktadır. Piyasadaki ürün yelpazesinin genişliği sayesinde hemen hemen herkesin ihtiyaçlarına uygun bir akıllı saat bulmak mümkündür.

akıllı saat özellikleri

İnsanlar tercihlerini estetik görünüme ve farklı teknik özelliklere göre yapmaktadırlar. Akıllı saatlerde en yaygın bulunan özellikler aşağıdakilerdir:

  • Telefon bildirimleri (çeşitli uygulama, mesaj bildirimleri vb.)
  • Telefon konuşması yapabilme
  • Nabız ölçme
  • Spor takibi yapma
  • Uyku kalitesi ölçme
  • Çeşitli uygulamalar açabilme (Spotify, Evernote, Shazam vb.)
  • Adım sayma, kalori ölçme gibi aktivite takibi
  • Çalar saat
  • GPS
  • Müzik kontrolü

Akıllı saatlerde zararlı güneş ışınlarını ölçmek, rakım ölçmek gibi daha değişik özelliklere rastlamak da mümkündür.

Popüler Akıllı Saatler

akıllı-saatler-giyilebilir-teknoloji

En uygun akıllı saat, ihtiyaçlara göre kişiden kişiye değişmektedir. Çeşitli e-ticaret ve inceleme sitelerine göre sektördeki en popüler akıllı saatleri aşağıda görebilirsiniz:

Aynı zamanda bazı kategorilerde karşılaştırma yapmak için aşağıdaki listelere göz atabilirsiniz:

Akıllı Saatlerin Tarihçesi

Bazı kaynaklar dijital saatleri akıllı saatlerin çıkış noktası olarak gösterse de, yukarıdaki özellikleri içeren ürünler 2012 yılında Pebble firmasıyla ortaya çıkmıştır.

Pebble firması 2012 yılında kısa sürede yaklaşık 10.000.000$ yatırım toplayarak ilk akıllı saati ortaya çıkarmıştır. Firmanın saatleri siyah beyaz bir LCD ekran, titreşim, çeşitli sensörler ve bluetooth gibi özelliklere sahiptir. Zamanında bir milyon adet satan Pebble marka akıllı saatlerden sonra akıllı saatler hızla geliştirilmeye ve yaygınlaşmaya başlamışlardır.

Akıllı Saat Fiyatları

Akıllı saat fiyatları marka ve modele göre çok değişmektedir. En kaliteli akıllı saatlerin fiyatları 5.000TL civarlarına kadar çıkabilirken, 200TL gibi çok daha düşük fiyatlara da çeşitli akıllı saatler bulabilmek mümkün.

One thought on “Akıllı Saat Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir