Diğer Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Akıllı Yelek PLAYR – Catapult Sports

Spor teknolojisinin liderlerinden biri olan Catapult Sports, amatör futbolcuların dünyanın en iyi profesyonelleri gibi hazırlanmalarına ve kendilerini geliştirmelerine yardımcı olan bir giyilebilir teknoloji ürünü olan PLAYR akıllı yeleği piyasaya sürdü.

Catapult, on yıldan daha uzun bir süre önce kuruldu ve o zamandan beri sporcu analizinde dünya lideri oldu. Çok fazla giyilebilir teknoloji cihazı tasarlayan şirket şu anda fitness, taktik, rehabilitasyon ve teknik analiz için 20’den fazla büyük kulüple çalışıyor. Bunlara Chelsea, Tottenham Hotspur ve Leicester City gibi önde gelen futbol kulüpleri de dahil.

Şirket, tüm bu edinilen bilgi ve uzmanlığı, PLAYR adı verilen giyilebilir en yeni spor takip cihazını yaratmak için kullandı. Cihaz tıpkı Playertek Akıllı Yelek gibi (Catapult şirketinin amatör futbolcular için tasarladığı diğer GPS izleyicisi) üç ana bölümden oluşuyor. Oyuncunun giyebileceği akıllı yelek, yeleğin üstüne yerleştirilen verilerin kaydedildiği GPS kapsülü (SmartPod) ve bu verilerin aktarılıp değerlendirileceği telefon uygulaması.

Catapult Sports PLAYR

PLAYR Yapısı ve Çalışma Prensibi

Catapult, PLAYR akıllı yeleğin geliştirilmesine yardımcı olması için Londra merkezli endüstriyel tasarım firması Layer ile anlaştı. Cihazın yapımında hedeflenenlerden biri basitlik.

Yelek, içerisindeki gözeneklerin miktarına ve büyüklüğüne göre ısı tutma kapasitesi bulunan neopren adlı malzemeden üretilmiş durumda. Yeleğin üstüne yerleştirilen GPS kapsülü ise oyuncunun hareketini izleyip, sahadaki fiziksel performansını hesaplıyor. Catapult, bir saniye içerisinde 1,250 hareket algılayabileceğini iddia ediyor.

Tüm bunlar 4GB dahili hafızaya kaydedilmekte ve bluetooth üzerinden akıllı telefon uygulamasına gönderilmekte. Hız, mesafe ölçümleri, eğitim hacmi ve yoğunluğu gibi istatistikleri derinlemesine inceleyebileceğiniz yer burası. Ayrıca GPS verilerinden sahada nasıl hareket ettiğinizi bile görebilirsiniz. Böylece maçın en iyi oyuncusuna göre diğer oyuncuların dağılımına bakabilirsiniz. Uygulama, bu istatistikleri Premier Lig oyuncularının performanslarıyla karşılaştırma özelliğine bile sahip. Açma kapama düğmesi bulunmayan yelek içindeki mıknatıslar yardımıyla aktif hale geliyor.

SmartPod ’un lityum iyon bataryası yaklaşık üç maç kadar dayanabiliyor ve iki saat içinde kablosuz olarak şarj oluyor.

Catapult Sports PLAYR Akıllı Yelek Özellikleri

PLAYR ve Playertek Arasındaki Fark

PLAYR ve Playertek akıllı yelek arasındaki ana fark, yeni akıllı yeleğin aynı zamanda oyuncuya hazırlık, performans ve geri dönüş hakkında ayrıntılı bilgi sunması. Catapult, bu işlemi yapabilmesi için akıllı koç (SmartCoach) adlı yapay zekayı (AI) geliştirdi. SmartCoach bir futbolcunun yaşına, cinsiyetine, pozisyonuna ve antrenman programına göre tavsiyelerde bulunuyor. Hatta beslenme ve uyku düzeni gibi konularda ipuçları veriyor.

Performans verilerini ve spor bilimi anlayışlarını birleştiren PLAYR, aday futbolcuların performanslarını anlamayı ve iyileştirme şeklini değiştirmeyi umuyor. Amatör oyuncuların kendilerini geliştirmeleri için büyük bir fırsat sunulmakta.

PLAYR şu anda İngiltere ve İrlanda’da 265 dolar civarında satılmakta. Şirket ABD’den ön siparişleri kabul etmekte (nakliye bu aydan sonra başlayacak). FIFA’ya kayıtlı yaklaşık 50 milyon futbolcu olduğunu söyleyen Catapult, 25 milyon kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir