Akıllı Saatler

Apple Watch İle Yapılabilecek 10 Şey

Akıllı saatler artık çok yeni giyilebilir teknoloji ürünleri sayılmazlar. İlk Apple Watch 24 Nisan 2015 tarihinde tanıtılmıştı ve piyasada şu anda ürünün üçücü serisi satılmakta. Akıllı saatlere artık pek fazla kimse şaşırmasa da akıllı saatler ile yapılabileceklere her gün yeni şeyler eklenmekte. Sizlere bu yazımızda bir Apple Watch ile yapılabilecek 10 dikkat çekici şeyi derledik. Belki de şimdiye kadar bunlardan bazıları aklınıza gelmemiştir.

Uyku Kalitesi Ölçmek

Bir Apple Watch ile yapılabilecek belki de en yararlı şeylerden birisi uyku kalitesi ölçmek ve takip etmek. Günümüzde uykunun ne kadar önemli olduğu ve sağlığımıza nasıl etki ettiği hemen hemen herkes tarafından biliniyor. Eskiden kaç saat uyuduğumuzdan başka uykumuz hakkında bilgiye sahip olamazdık.  Şu anda ise Apple Watch’a indirilebilecek çeşitli uygulamalar sayesinde uykumuzun ne kadar kaliteli olduğunu, gecenin ne kadarını derin uykuda ne kadarını hafif uykuda geçirdiğimizi görebiliriz. Bunları her gün düzenli takip edebilir, uyku kalitemizdeki değişikliklerin neden kaynaklandığını ve bunların hayatımıza etkisini tahmin edebiliriz.

Kalp Ritmi (Nabız) Takibi

Tıpkı uyku kalitesi takip etmek gibi kalp ritmimizin takibini yapmak da bir Apple Watch ile yapılabilecek sağlığımız için yararlı şeylerden biri. Bu akıllı saatin kalp ritmi ölçme özelliği sayesinde gün boyu kalp ritmimizi ölçebiliriz. Dinlenme durumundayken olan kalp ritmimiz kalp sağlığımız ile ilgili önemli ipuçları verebilir bize.

Kalp ritmi ölçümlerimizi her gün takip edebilir, normal görünmeyen ve tekrarlayan eğilimler gördüğümüzde bunlar ile ilgili bir kardiyoloğa başvurabiliriz. Eski bir yazımızda bahsettiğimiz gibi akıllı saatler ile edinilen kalp ritmi ölçümleri bizlere diyabet hastalığı hakkında bile ipuçları verebilir ve hastalıklarımızın erken teşhis edilmesini sağlayabilir.

apple watch diyabet tespiti

Aktivite Halkaları Paylaşmak

Birçok konuda arkadaşlarımız veya tanımadığımız kişiler ile yarış içinde olmak motivasyon arttırıcı bir durumdur. Apple Watch ile yapılabilecek şeylerden bir tanesi de aktivite halkalarımızı başka kişiler ile paylaşmak. Aktivite halkaları gün içinde ne kadar aktif olduğumuz takip etmenin kolay bir yöntemi. Başkalarının gün içinde bizden çok veya az aktif olduğunu görmek ve kendi verilerimizin de başkaları tarafından görüldüğünü bilmek şüphesiz birçoğumuzu daha aktif olmaya yönlendirecektir.

Apple Watch İle Yüzmek

Bir elektronik cihazın suda bozulmaması pek çoğumuzun alışık olmadığı bir durum. Günümüzde birçok akıllı saat su geçirmezlik özelliğine sahip. Hatta bu akıllı saatlerden bazıları su geçirmezlik özelliğinin yanı sıra yüzme egzersizlerini takip edebiliyor ve yüzme sırasında performans ölçebiliyor. Apple Watch da bu saatlerden birisi. Bu akıllı saat ile yapılabilecek dikkat çekici şeylerden birisi kesinlikle bu akıllı saati havuzda kullanıp yüzerken performans ölçmek.

Müzik Kontrolü

Bir Apple Watch ile yapılabilecek şeylerden birisi de çeşitli cihazlarda çalan müziği değiştirmek, müziğin sesini açıp kapamak, çalan şarkıları durdurup tekrardan oynatmak. Birçok insan telefonundan çalan müziği telefonu cepten çıkarmadan değiştirmenin çok pratik bir şey olduğu düşüncesinde. Bu akıllı saat ile telefondan başka cihazlarda çalan müziği de kontrol etmek mümkün. Herhangi bir AirPlay cihazında çalan müziği Apple Watch ile kontrol edebilirsiniz.

Apple Watch Aktivite Halkaları

Çevrimdışı Müzik Dinlemek

Bir Apple Watch ile yapılabilecek müzik ile ilgili şeylerin belki de en önemlisi çevrimdışı müzik dinlemek. Bir bluetooth kulaklık aracılığı ile direkt olarak bu akıllı saat üzerinden müzik çalmak mümkün. Apple Watch’a dilediğiniz şarkıları indirebilir ve telefonunuzdan bağımsız olarak müzik dinleyebilirsiniz. Özellikle spor yaparken müzik dinlemek isteyen fakat telefonlarını yanına almak istemeyen kullanıcılar için bu çok pratik bir özellik.

Ekran Görüntüsü Almak

Apple Watch ile yapılabilecek ilginç şeylerden birisi de akıllı saatin ekran görüntüsünü almak. Akıllı saatinizin ekranında bir başkasıyla paylaşmak istediğiniz bir görüntü olduğunda bu özelliği kullanabilirsiniz. Ekran görüntüsü almak için Apple Watch’ın üzerindeki iki düğmeye aynı anda basmak gerekiyor. Alınan ekran görüntüleri kullanıcıların telefonlarına kaydediliyor. Bu özellik fabrika ayarlarında açık olarak bulunmuyor, ayarlar menüsünden aktifleştirilmesi gerekiyor.

Kaybolan Telefonu Bulmak

Apple Watch ile yapılabilecek pratik şeylerden birisi de kaybettiğiniz telefonunuzu bulmak. Örneğin evinizde telefonunuzu nereye koyduğunuzu bir türlü hatırlayamıyorsanız bu özelliği kullanabilirsiniz. Bu özelliği kullandığınızda telefonunuz sesli olarak uyarı verecektir. Eğer uyarı sesi bir nedenden dolayı duyulmuyorsa yine bu özelliği kullanarak telefonunuzun flaşını da açıp kapayabilirsiniz.

Apple Watch'a 3rd Party Saat Kadranları 3

Ekrana Sevdiklerimizin Resmini Koymak

Birçoğumuz telefonlarımızın ekranına sevdiklerimizin resmini koyuyoruz. Apple Watch ile yapılabilecek şeylerden birisi de ekrana beğendiğimiz herhangi bir resmi koymak. Bunu yapmak için ekrana koymak istediğiniz resmi telefonunuzdan favoriler klasörüne taşımanız gerekmekte.

Ödeme Yapmak

Ülkemizde hala pek yaygın olmasa da Apple Watch ile yapılabilecek pratik şeylerden birisi de temassız ödeme yapabilmek. Apple Pay özelliği ile uyumlu temassız ödeme yöntemlerinin olduğu yerlerde bu akıllı saat ile ödeme yapmak mümkün. Önümüzdeki günlerde temassız ödeme yöntemlerinin ülkemizde de hızla artacağını umuyoruz.

Apple Watch ile yapılabilecek dikkat çekici başka şeyler biliyorsanız yorumlar kısmında bizlere bunlardan bahsedebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir