Akıllı Saatler

Apple Watch Instagram Uygulaması Artık Yok

Apple Watch Instagram uygulaması artık yok. iPhone uygulamasına gelen 39.0 güncellemesi ile Instagram uygulaması Apple Watch akıllı saatlerden kalkmış durumda. Bunun nedeni ise Apple’ın Apple Watch için geliştirilen uygulamalar için ortaya koyduğu yeni şartlar ve koşullar.

Instagram, Apple Watch için özel üretilmiş bir uygulamaya sahip olan ilk sosyal medya platformlarından biriydi. Fakat çıktığı ilk günden beri Apple Watch Instagram uygulaması Instagram tarafından neredeyse hiç güncellenmedi. Bu yüzden uygulama Apple Watch’a yeni gelen WiFi veya LTE desteği gibi özelliklerden yararlanamıyordu.

apple watch instagram

Apple Watch Instagram Uygulamasının Geri Dönmesi İçin Gerekenler

1 Nisan 2018 itibariyle Apple Watch üzerinde hali hazırda çalışan uygulamaların watchOS 2 SDK veya daha güncel bir yazılım geliştirme kiti ile geliştirilmiş olması gerekmekte. Yeni uygulamalar için ise Apple sadece watchOS 4 SDK yazılım geliştirme kiti ile geliştirilmiş uygulamaları kabul etmekte. Bu koşul Apple Watch için geliştirilecek uygulamaların kalitesini arttırmayı amaçlamakta. Bu koşulu yerine getirmeyen Apple Watch Instagram uygulaması gibi uygulamalar ise ortadan kalkmakta.

Apple Watch Instagram Uygulaması Bu Konuda İlk Değil

Apple Watch için güncel bir uygulama yapmama konusunda Instagram yalnız değil. Twitter, Google Maps, Amazon, Slack ve eBay gibi birçok büyük şirket şu anda Apple Watch’a özel bir uygulama geliştirmemekte. Bunun en büyük nedeni bu firmaların telefon uygulamalarından gelen bildirimlerin Apple Watch için yeterli olduğuna inanmaları ve daha kapsamlı bir uygulamaya kullanıcıların gereksinim duymadığını düşünmeleri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir