Akıllı Saatler

Apple Watch Uyku Takibi ve Uygulamaları

Piyasadaki en iyi akıllı saatlerden biri olan Apple Watch uyku takibi konusunda da başarılı bir akıllı saat. Ürün hem yakın zamanda çıkardığı kendi uygulaması ile uyku takibi yapmakta; hem de kullanıcılar çeşitli başka uygulamalar indirip Apple Watch ile uyku takibi yapabilmekte.

Uyku Takibi Nedir?

Uykunuz ile ilgili çeşitli metriklerin ölçülüp düzenli bir şekilde raporlanmasına uyku takibi denir. Ölçülen metrikler genelde aşağıdaki gibidir:

Uyku Süresi

Uyku süresi, uyku takibinin en temel ölçümlerinden birisidir. Apple Watch dahil olmak üzere birçok akıllı saat, uyuduğunuz ve uyandığınız saatleri düzenli olarak ölçerek size ortalama hangi saatlerde uyuduğunuzu ve uyandığınızı, ortalama günde kaç saat uyuduğunuzu söyleyebilmekte.

Uyku Evreleri

Uykumuzun hafif uyku, derin uyku, REM uykusu gibi çeşitli evreleri vardır. Apple Watch uyku ve çeşitli diğer uygulamalar sayesinde uykunuzun bu evrelerinde ne kadar zaman geçirdiğinizi, hangi evredeyken uyandığınızı ve benzeri bilgileri görebilirsiniz.

Uyku Kalitesi

Uyku takibi yapan birçok akıllı saat kullanıcısının uykusu için bir kalite skoru vermekte. Uyku süresi, çeşitli uyku evrelerinde geçirilen süre gibi verilere tek tek bakmak yerine genel anlamda ne kadar kaliteli bir uyku uyuduğunuzu anlamak için uyku kalitesi skorları kullanılabilmekte. Bu konuda farklı markalar farklı standartlar kullandıkları için farklı markaların ürünlerinden alınan skorlar direkt olarak karşılaştırılmamalı.

Kalp Atış Bilgileri

Apple Watch dahil olmak üzere birçok akıllı saat uyku takibi yaparken uykunuzun çeşitli evre veya zamanlarında nabzınızın nasıl seyrettiğini de gösterebilmekte. Aynı zamanda bu sayede özellikle yukarıda bahsettiğimiz uyku kalitesi ölçümleri daha verimli yapılabilmekte.

Uyku Apnesi

Uyku takibi yapan bazı akıllı saat veya cihazlar uyku apnesi konusunda da ölçümler yapıp bu konuda kullanıcısına bilgiler verebilmekte. Uyku apnesi konusundaki ölçümler genellikle SpO2, yani kandaki oksijen seviyesini ölçen sensörlerden yararlanılarak yapılmakta. Ciddi bir sağlık sorunu olan uyku apnesi için bir akıllı saat kullanılacaksa bu konuda bir doktora da danışılmalı.

Apple Watch Uyku Takibi Nasıl Yapılır?

Apple Watch Uyku Takibi

Şu anda Apple Watch ile uyku takibi yapmanın en uygun yolu Apple’ın kendi Uyku uygulamasını kullanmak. Ama bunun dışında çeşitli başka uygulamalar kullanılarak da Apple Watch uyku takibi yapılabilir.

Apple Watch ile uyku takibi yapabilmek için uyuduğunuz süre boyunca akıllı saatinizi takıyor olmanız gerekiyor. Uyku sırasında akıllı saatinizin şarjının bitmemesine dikkat etmelisiniz. Apple Watch uyku uygulaması bir kere ayarlandıktan sonra siz uyuduğunuzda otomatik olarak çalışır, her akşam tekrar tekrar ayarlamanıza gerek yoktur.

Apple Watch ile uyku takibi yapabilmek için ilk yapmanız gereken şey akıllı saatinizden Uyku uygulamasını açmak. Uygulama sizi gerekli ayarlar ile ilgili yönlendirecektir. Uygulamanın içinden kendinize çeşitli uyku planları yapıp ne kadar uyumak istedeğiniz ile ilgili hedefler koyabilirsiniz. Haftasonu ve haftaiçi için farklı tercihler yapabilirsiniz.

Uyku geçmişinizi görüntülemek için hem akıllı saatinizi hem de iPhone’unuzu kullanabilirsiniz. Apple Watch Uyku uygulaması içinden son 14 güne ait uyku takibi verilerinize ulaşabilirsiniz. iPhone üzerinden uyku takibi verilerine ulaşmak için ise iPhone’unuzdaki Sağlık uygulaması içinde Uyku bölümüne bakabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Apple Watch ile uyku takibi yapabilmek için markanın kendi Uyku uygulaması dışında başka uyku takibi uygulamaları da mevcut. Bu uygulamalar ile uyku takibi yapabilmek için kullanacağınız uygulamayı akıllı saatinize indirip uygulama içinden çeşitli ayarları yapmanız gerekmekte.

Apple Watch Uyku Takibi Ne İşe Yarar?

Apple Watch uyku takibi sayesinde uykunuzla ilgili yukarıda bahsettiğimiz metriklerden birçoğunu ölçebilir ve takip edebilirsiniz. Bu ölçümleri kullanarak zaman içerisinde daha kaliteli bir uykuya sahip olabilirsiniz. Uyku kalitesini etkileyen faktörlerden birisi her gün belli bir uyku rutinine sahip olmaktır. Uyku takibi sayesinde ne zaman uyuduğunuzu, ne zaman uyandığınızı, günlük ortalama ne kadar uyuduğunuzu takip edip bunları düzenleyebilirsiniz.

Apple Watch uyku takibi sayesinde aynı zamanda sabahları daha dinç ve zinde kalkabilirsiniz. Apple Watch’ınıza yükleyebileceğiniz çeşitli uyku takip uygulamaları sizin uykunuzun derin uyku, hafif uyku, REM uykusu gibi evrelerini ölçebilir ve otomatik olarak sabahları sizi hafif uyku evresindeyken uyandırabilir. Bu sayede güne başlamak için verimli bir anda uyanmış olursunuz.

Uyku hedefleri ayarlayıp kaç saat uyumak istediğinizi ayarlamak, yatma zamanı ve uyanma zamanı belirlemek, uyku modu sayesinde uykuda olduğunuzda akıllı saatiniz tarafında rahatsız edilmemek, yatmadan önce rahatlamanızı sağlayacak meditasyon gibi kestirmeler eklemek gibi birçok özellik de aynı zamanda Apple Watch uyku uygulaması ile yararlanabileceğiniz özellikler.

Apple Watch Uyku Takip Uygulamaları

Apple Watch Uyku

Apple Watch Uyku Takibi Uygulaması

watchOS 7 ile birlikte gelen Apple’ın kendi Uyku uygulaması ile akıllı saatinize herhangi başka bir uygulama indirmeden uyku takibi yapabilirsiniz. Uygulamanın ölçtüğü verileri akıllı saat üzerindeki Uyku uygulamasından veya iPhone’daki Health uygulamasından takip edebilirsiniz.

Uyku süreniz, uykudaki nabız ölçümleriniz gibi veriler için bu uygulama yeterli olacaktır. Daha detaylı veriler için ise aşağıdaki uygulamalardan birisini kullanmak yararlı olabilir.

Pillow Apple Watch Uyku Takibi Uygulaması

Apple Watch Pillow

Piyasadaki özellikli uyku takibi uygulamalarından birisi Pillow. Uyku süresi takip etme, uykuda nabız ölçme gibi özelliklerin yanı sıra uygulamanın önemli ses olaylarını kaydetme özelliği bulunmakta. Bu sayede horlama, uyku apnesi, uykuda konuşma gibi olayları takip etmeniz mümkün. Ama bu özellik için uygulamayı manuel modda kullanmak gerekiyor.

AutoSleep

Apple Watch AutoSleep

Piyasadaki en popüler uyku takibi uygulamalarından birisi AutoSleep. Uygulama uyku kalitesi skorları, uykuda nabız ölçme, hafif uyku, derin uyku, REM uykusu gibi uyku evreleri ölçme gibi birçok özelliğe sahip. Uygulamanın hem Apple Watch hem de iPhone uygulaması mevcut. Özellikle iPhone uygulaması üzerinde veriler çok detaylı bir şekilde sunulmakta. Uygulama aynı zamanda kullanıcılarına uyunan uykuya göre bir çeşit güne hazır olma skoru belirtmekte.

Sleep Cycle

Sleep Cycle

Sleep Cycle uygulaması da piyasadaki popüler uyku takibi uygulamalarından. Uygulamanın en önemli özelliklerinden birisi hafif uyku, derin uyku gibi uyku evrelerini ölçüp sizi hafif uykudayken, yani uyanmak için daha uygun olduğunuz zamanda uyandırmaya çalışması. Bunun için uygulamaya sabah uyanmak istediğiniz bir saat aralığı belirtiliyor, ve uygulama kullanıcısını bu saat aralığındaki en uygun anda uyandırmaya çalışıyor.

Sleep++

Sleep++

Sleep++ piyasadaki bir başka popüler uyku takibi uygulaması. Uygulamada otomatik uyku algılama, yatma zamanı hatırlatmaları, uyku hedefleri, uyku kalitesi skorları, uyku evreleri ölçme gibi özellikler mevcut. Çok çeşitli ve detaylı uyku takip verisinin ölçülüp takip edilebileceği Sleep++ aynı zamanda ücretsiz; ama uygulama içinde reklamlar mevcut. Eğer uygulamayı reklamsız kullanmak isterseniz para ödemeniz gerekmekte.

NapBot

NapBot

NapBot piyasadak yenilikçi uyku takibi uygulamalarından birisi. Uygulama machine learning teknolojisini kullanarak çeşitli uyku takibi özellikleri sunmakta. Aynı zamanda NapBot, iPhone gerekmeden sadece Apple Watch üzerinden kullanılabilen bir uyugulama.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir