Akıllı Saatler

Apple Watch Verileri Cinayet Davasında Delil Oldu

Avustralya’da bir cinayet davasında Apple Watch verileri delil olarak kullanıldı. Daily Mail’in haberine göre davada savcılar, öldürülen 57 yaşındaki Myrna Nilsson’un kolundaki Apple Watch’tan aldıkları verilerle kadının son dakikaları hakkında yeni bilgilere ulaştılar. Bu yeni bilgilerin, ölen kadının gelini Caroline Nilsson’un anlattıkları ile çelişmesi sonucu 26 yaşındaki Caroline Nilsson kayınvalidesini öldürmekle suçlandı.

Cinayet 2016 yılının Eylül ayında gerçekleşmişti. Sopa ile aldığı darbeler sonucu ölen Myrna Nilsson bağlı bir şekilde sokakta bulunmuştu. Gelin Caroline Nilsson’un o gün polise söylediği, bir grup erkeğin trafikte yaşanan bir tartışma sonucu kayınvalidesine saldırarak ölümüne sebep olduğuydu.

Apple Watch Verileri İle İfadeler Arasında Uyuşmazlık

Caroline Nilsson’un anlattıklarına göre öldürülen Myrna Nilsson, saldırganlar ile 20 dakika boyunca tartışmış ve cinayet günü saat 19:13’e kadar hayattaymış. Apple Watch verilerine göre ise bu hikaye yanlış.

Apple Watch Verileri

Apple Watch verileri öldürülen kadının kalp atışlarındaki saldırıdan kaynaklanan artışı ve kadının ölümünü işaret eden kalp durmasını ortaya koyabiliyor. Bu verilere göre saldırı 18:38’te başlıyor ve ölüm 18:45’te gerçekleşiyor. Apple Watch’tan edinilen bu bilgilere göre gelinin anlattığı hikayenin doğru olması imkansız.

Bu yeni deliller doğrultusunda savcıların vardığı sonuç cinayeti öldürülen kadının gelini Caroline Nilsson’un işlediği ve suç mahallini kendi hikayesine göre düzenlediği. Önümüzdeki Haziran ayında Caroline Nilsson cinayetten yargılanmak üzere mahkemeye çıkacak. Gelinin avukatları ise suçlamaları reddetmekte.

Akıllı Saatlerin Topladığı Kişisel Veriler Hakkında Dikkatli Olunmalı

Görülüyor ki Apple Watch ve diğer akıllı saatlerin bizlerden topladığı veriler günlük hayatta tahmin edemeyeceğimiz amaçlar için kullanılabilir. Bu sefer bir cinayet davasında delil olan verilerin geçtiğimiz günlerde diyabet hastalığını teşhis edebileceğini anlatmıştık. (İlgili yazı için tıklayınız)

Apple Watch verileri bu davada belki de gerçek suçlunun bulunmasına yardım edecek. Ama unutmamalıyız ki Apple Watch veya diğer akıllı saatler ile bizlerden toplanan veriler her zaman iyi amaçlar için kullanılmayabilir. Kişisel verilerin ve bu verilerin güvenliğinin gündemde olduğu günümüzde biz de bu konuda bilinçli olmalıyız. Örneğin birçok akıllı saat ve akıllı bileklik bizden konum bilgisi toplamakta. Bu bilginin istemediğimiz kişiler tarafından kullanılmasını engellemek için elektronik cihazlarımızdaki gerekli ayarları yapmalıyız.

One thought on “Apple Watch Verileri Cinayet Davasında Delil Oldu

  • Böyle saatler sayesinde çocuklarımızın nerde olduklarını bildiğimiz için içimiz hep tahatolur

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir