Akıllı Saatler

Apple Watch’a 3rd Party Saat Kadranları Geliyor

Şu anda Apple Watch’a 3rd Party saat kadranları veya bilinen bir başka adıyla 3rd party saat yüzleri yüklenemiyor. Apple Watch akıllı saat için seçilebilecek saat kadranları Apple’ın kendi yazılımıyla gelenler ile kısıtlı ve bunlarda sadece küçük değişiklikler yapılabiliyor. Apple Watch için yeni güncelleme olan watchOS 4.3.1 ise bu durumun değişebileceğine dair sinyaller veriyor.

watchOS 4.3.1 yazılımının saat kadranları ile ilgili olan kısmında bir log mesajı fark edildi. Bu mesajda Apple Watch’a 3rd party saat kadranları ile ilgili yazılacak olan kodlar ile ilgili bilgiler mevcut. Bu da önümüzdeki günlerde Apple Watch’a 3rd party saat kadranları yüklenebileceği ile ilgili büyük bir gösterge.

Apple Watch'a 3rd Party Saat Kadranları 3

Apple Watch’a 3rd Party Saat Kadranları Ne Zaman Gelecek?

Böyle bir gösterge olsa da Apple Watch’a 3rd party saat kadranları gelip gelmeyeceği, ve gelmesi durumunda ne zaman geleceği belirsiz. Haziran ayında Apple Dünya Geliştiriciler Konferansı WWDC yapılacak ve bu konferansta bu konuyla ilgili açıklamalar yapılabilir.

Kuşkusuz birçok kullanıcı Apple Watch’a 3rd party saat kadranları yüklenebilmesini uzun süredir istiyor ve talep ediyor. Apple Watch akıllı saatin büyük rakiplerinde bu özellik mevcut. Tizen işletim sistemini kullanan Samsung Gear akıllı saatler için binlerce saat kadranı seçeneği mevcut ve bunun nedeni Samsung Gear akıllı saatler için 3rd party saat kadranları geliştirilebiliyor olması. Aynı durum Wear OS işletim sistemini kullanan Android akıllı saatler için de geçerli.

Apple Watch'a 3rd Party Saat Kadranları 2

Apple’ın 3rd party saat kadranları konusunda şimdiye kadar katı olması aslında şaşırılacak bir durum değil. Şirket bu konulardaki içe kapalı stratejisini daha önceden de birçok farklı konuda göstermişti. Şirketin bu stratejiyi ürünlerinin kalitesini korumak için uyguladığı bilinse de saat kadranları konusunda biraz esnek davranılma ihtimali birçok kullanıcıyı memnun ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir