Akıllı Saatler

Asus VivoWatch BP – Tansiyon Ölçen Akıllı Saat

Dünyanın en büyük fuarlarından biri olan Computex, Tayvan’ın başkenti Taipei’de bu sene de pek çok büyük firmaya ürünlerini tanıtabilmesi için ev sahipliği yaptı. Bilgisayar ve bilişim teknolojileri gelişiminin son trendlerini gözler önüne serdiğini bildiğimiz Computex fuarı, yine bekleneni gerçekleştirdi. Fuara katılan büyük firmalar arasında teknoloji devi Asus, 2018 yılının yeniliklerini tanıttı. Ürünlerin arasında en çok dikkatimizi çeken ise saniyeler içinde kan basıncını ölçme özelliğine sahip akıllı saat Asus VivoWatch BP.

Asus VivoWatch BP Nasıl Çalışıyor?

Lanse edilen Asus VivoWatch BP, değerlere erişmek için iki monitör kullanıyor; kalp atış hızını okuyabilmek için bir EKG monitörü, kan akışını izleyebilmek içinse bir PPG monitörü. Ürün bu iki değeri ölçüp tansiyonunuzu hesaplıyor. Kullanıcının tek yapması gereken kısa bir süreliğine parmağını saatin ön yüzündeki sensöre koyup beklemek.

Kan basıncı ölçümünün yanı sıra Asus VivoWatch BP, kalp atış hızınızı, uyku düzeninizi ve aktivitenizi göz önünde bulundurmak gibi standart sağlık izlemleri de yapıyor.

Asus Vivowatch BP Özellikleri

Saatin KoodOs adını taşıyan bir işletim sistemi var ve özel tasarlanmış bir mobil uygulama ile bağlantı kurup, elde ettiği verileri senkronize edebiliyor. Asus, uygulamanın bazı yapay zekâ özelliklerine de sahip olacağını söyledi.

Firma, saatte toplanan verilere dayanarak telefon uygulaması aracılığıyla kullanıcılara kişiselleşmiş sağlık öneriler sunmaya da çalışacak. Ayrıca ilerleyen zamanlarda toplanan sağlık bilgilerini aile üyeleri ve doktorlarla paylaşılması da hedefleniyor. Ancak bu aşamadaki gizlilik ve güvenlik konusunda kesin bir garanti belirtilmemekte.

Akıllı saatin tek bir şarj ile 28 gün idare edebileceği iddia ediliyor. Pil ömrünün çok uzun olması kullanım açısından kullanıcıları rahatlatacağa benziyor.

Sağlık açısından pek çok yararı olan Asus VivoWatch BP, tasarım olarak da kullanıma elverişli. Normal bir tansiyon cihazına kıyasla boyutu çok küçük. Sadece bu özelliği ile tansiyon hastalarının gözdesi olabilir. Saatin ön yüzü, Corning Gorilla Glass şirketinin camı tarafından korunuyor. Kayış bölümü ise değiştirilebilir tıbbi silikondan yapılmış.

Asus Vivowatch BP

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) hipertansiyon yüzünden yılda 9,4 milyondan fazla insanın hayatını kaybettiğini belirtiyor. WHO ayrıca 2025 yılına kadar 1,56 milyar hipertansiyon hastası olacağını tahmin ediyor. Asus Vivowatch BP gibi ürünler geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olabilir. Asus’un attığı bu adım, tansiyon hastaları için çok büyük yardım sağlıyor. Asus, eğer hedeflediği noktalara ulaşabilirse erken teşhislerle pek çok insanın hayatını kurtarabilir.

Fiyatı 169$ olarak belirtilen Asus VivoWatch BP, ilk olarak Temmuz ayında Asya’da satışa sunulacak. ABD’de ise FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) onayını aldıktan sonra 2019’un ikinci yarısına kadar piyasaya sürülmesi bekleniyor. Umuyoruz ki bu akıllı saat en yakın zamanda ülkemizde de satışa sunulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir