AR

DreamWorld DreamGlass – AR Akıllı Gözlük

DreamWorld, geliştiricilerin AR‘ı, yani arttırılmış gerçekliği benimsemesine yardımcı olacağını düşündüğü, DreamGlass adında, uygun fiyatlı bir arttırılmış gerçeklik gözlüğü piyasaya çıkardı. Şirket, geliştiricilerin AR yazılım geliştirme sürecine girmelerine yardımcı olacak uygun bir platforma ihtiyaç duyduğuna inanıyor.

Günümüzde akıllı telefonlarımız aracılığıyla AR yazılımına erişebiliyoruz. Ancak elimizdeki telefonlarla edinebildiğimiz AR deneyimleri sınırlı bir kabiliyete sahip. ARKit ve ARCore gibi telefon uygulamaları, geliştiricilerin AR gelişimine girmeleri için çok çaba sarf ediyorlar. Ancak AR teknolojisinin gerçek potansiyeline erişebilmek için, bir AR akıllı gözlüğe ihtiyaç var. AR akıllı gözlükler günümüzde mevcut; fakat yüksek fiyat etiketleri nedeniyle çoğu insan için ulaşılmaz durumdalar.

Vuzix, ODG ve Kopin gibi birçok büyük şirket AR akıllı gözlükler üretmekteler ancak bunlar genellikle kurumsal pazar için kullanılmakta ve binlerce dolarlık fiyat etiketleri söz konusu. Herhangi bir bilgisayar donanımı içermeyen Meta 2 AR gözlüğü bile 1.500$ fiyatla satılmakta.

DreamWorld DreamGlass Özellikleri

DreamWorld şirketinin kurucusu ve CEO’su Kevin Zhon bir basın açıklamasında “Arttırılmış Gerçeklik’te fazlasıyla potansiyel var ancak günümüzde mevcut donanım kısıtlamaları ve aşırı yüksek fiyatlandırmalar geliştiricilerin bu ekosisteme tam olarak katkıda bulunmasını engelliyor. DreamGlass sayesinde, tüm geliştiriciler için yol gösterici bir ışık olmayı umuyoruz. Onlara en kaliteli içeriği oluşturmak için erişilebilir ve kaliteli bir platform sağlıyoruz. Gerçeklik ve arttırılmış dijital dünya arasındaki uçurumu kapatmak istiyoruz.” diyor.

DreamWorld DreamGlass Nedir?

DreamGlass, kullanıcıya 90 derecelik görüş alanı ve orta çözünürlükte (1280×800) bir ekran sunan, ekonomik, hafif bir AR gözlüğü. DreamGlass gözlüğündeki ekranlar, VR gözlüklerinin özelliklerine aşina olanlar için düşük gelebilecek 60Hz’de çalışmakta. Fakat AR, VR gözlüklerde olduğu gibi sizi gerçek dünyadan tamamen koparmaz. Bu nedenle yenileme oranı AR gözlüklerde çok önemli değildir.

DreamWorld, DreamGlass mikrofonlu gözlük setinin ilk sürümüyle sadece geliştiricileri hedefliyor. Ancak şirket ürünü tüm müşterilerinin dikkatini çekecek kadar düşük bir fiyata sunmayı planlıyor.

DreamGlass AR gözlük sadece fiyatı ile değil, uyumluluğu ile de kitlesel bir çekiciliğe sahip. Çoğu zaman VR ya da AR gözlüğü gibi bir cihaz aldığınızda, seçtiğiniz cihaz belli bir platformla bağlıdır. Örneğin bir Meta 2 AR gözlüğü alırsanız, bir bilgisayara ihtiyacınız vardır. Bir HoloLens satın alırsanız, içinde yer alan bilgisayar gücünün sınırları çerçevesinde çalışmanız gerekir. Fakat DreamGlass gözlüğü rakip ürünlerin aksine belirli bir platforma kilitlenmemiş durumda. DreamGlass, neredeyse tüm bilgisayar ve mobil cihazlarla uyumlu çalışabilir.

DreamWorld DreamGlass Nedir

Şirket, önden bir geliştirici seti yayınlarken, geliştiricilere kendi ürünlerini satmakta kullanabilecekleri bir platform sağlamak için yazılım dağıtım ağı ile birlikte gelecek olan bir tüketici sürümü de yayınlamayı planlıyor.

DreamGlass AR gözlüğü, çoğu VR gözlüğünde olduğu gibi birlikte gelen bir USB / HDMI bağlantı kablosu içermekte.  Şirket aynı zamanda içerisinde güçlü bir pil takımı içeren bir kabloyu da aksesuar olarak sunmakta.

DreamWorld DreamGlass gözlük 399$ fiyat ile satışa çıkacak. Şirket, halihazırda ürünün envanterine sahip olduklarını ve ayın sonuna doğru siparişlerin ilk grubunu müşterilere sunmayı planladıklarını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir