Akıllı Saatler

En Çok Satan Akıllı Saat Hala Apple Watch

Apple son ekonomik çeyrek içerisinde 3,5 milyon Apple Watch satmayı başardı. Firma geçen yılın ikinci çeyreğine göre %30 daha yüksek bir performans sergiledi.

Firma, geleneksel olarak yaşadığımız şekilde satış rakamlarında spesifik detaylara yer vermiyor. Onun yerine harici araştırma firmalarından biri olan Canalys raporuna göre Apple Watch piyasanın en çok satan akıllı saati olarak yoluna devam ediyor.

Firmanın araştırmalarının gösterdiğine göre akıllı saat sektöründe toplamda 10 milyon ürün satıldı. İlginç şekilde, bu pastanın içinde Apple’ın dilimi geçen yıla göre azaldı. Fitbit Versa ya da Garmin Vivoactive 3 Music gibi rakip akıllı saatler, görünüşe göre Apple’a darbe vurmuş.

Canalys raporuna göre Apple’ın pastadaki payı %43’ten %34’e düştü.

Her şeye rağmen, Apple’ın LTE destekli Series 3 akıllı saati yine çok satmayı başardı. Açıklanan verilere göre cihaz özellikle Asya’da (Çin hariç) popüler. Asya’da satılan 250 bin adet saatin %60’ından fazlası LTE destekli. Bu bağlantı özelliği, kullanıcıları akıllı telefonlarından bağımsız hale getiriyor ve özgür kılıyor.

apple watch 3 akıllı saat

Apple Watch Tek Başına Lider

İlk bakışta bu verilerin son derece ilginç olduğunu söyleyebiliriz. Rakiplerden gelen amansız baskı sebebiyle Apple’ın payı gittikçe azalıyor. Firma kazançla ilgili olarak herhangi bir bilgi vermese de (Bildiğiniz gibi Apple Watch, rakiplerine kıyasla biraz daha pahalı), 3,5 milyonluk bir satış rakamı hala giyilebilir teknoloji sektörü için büyük bir değer. Her ne olursa olsun, Apple’ın bu alandaki tahtının dokunulmaz olmadığı son zamanlarda açıkça anlaşılabiliyor.

Samsung’un yakın zamanda tanıtılması beklenen akıllı saati Galaxy Watch, şimdiki söylentiler dikkate alındığında Apple’ın tahtına pek dokunabilecek gibi görünmüyor.

Apple bu durumların hepsine karşılık verebilmek ve konumunu koruyabilmek adına yeni akıllı saat serisini muhtemelen Eylül ayında yeni iPhone modellerinin yanında tanıtacak. Apple şimdiye kadar çıkardığı üç nesil akıllı saatin son ikisini Eylül ayında tanıtmıştı. Bu konuda ünlü analist Ming-Chi Kuo da aynı şekilde bir sonbahar güncellemesini öngörüyor.

Yeni Apple Watch modelinde gelecek olan yeniliklerin en çok konuşulanı şüphesiz ekran boyutu hakkında. Apple’ın bu modelde tasarım konusunda yapacağı en büyük değişikliğin ekran boyutunun büyütülmesi olacağı düşünülüyor. Firmanın benzer tasarımları koruma konusunda geçmişine bakacak olursak, iPhone serisinde en uzun sabit tasarım üç yıl sürmüştü. Bu tasarım iPhone 6 ile başlayıp 6s’te korunmuş, 7’de de hemen hemen aynı şekilde yer almıştı. Firma sonraki yıl iPhone X’i piyasaya sürerek ciddi bir tasarım değişikliği yaptı. Akıllı saat serisinde bu yıl ciddi bir değişiklik yapılmazsa Apple kendi rekorunu kırmış olacak. Saat konusunda ciddi tasarımsal değişikliklerin insanlar tarafından hoş karşılanmadığını belirtmekte de fayda var.

Apple’ın aynı güçlü satışları önümüzdeki yıl da sürdürüp sürdüremeyeceğini hep birlikte göreceğiz. Apple Watch 3 ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek isterseniz ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir