Diğer Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Foci – Dikkatinizi Toplayan Minik Yardımcınız

Foci, belinize bir toka gibi takılabilen yepyeni bir cihaz. Çok küçük olmasına ve dışarıdan bakıldığında çok basit bir cihaz gibi görünmesine rağmen çok marifetli olan Foci, aldığınız her nefesi yakından takip ediyor. Harekete duyarlı sensörlerini kullanarak soluk düzeninizin zihinsel durumunuz hakkında ne dediğini hesaplıyor. Özel üretilmiş, cihazla bağlantı halinde olan bir uygulama, Foci’den gelen sinyalleri alıyor. Farklı renklerdeki baloncuklar ile ruhsal ve zihinsel durumunuz ekrana yansıtılıyor. Bu baloncuklar renklerine göre dikkatinizin ne kadar dağınık olduğunu, ne kadar sağlıklı ve başarılı odaklandığınızı, stresli olup olmadığınızı ve performansınızın yüzde yüzlük halinize ne kadar yakın olduğunu yansıtıyor. Böylece durumunuzu daha sağlıklı ve normalden daha iyi bir hale getirmeniz için ne yapmanız gerektiğini söylüyor. Odağınızı toplayıp uğraşınızdan en üst düzeyde verim alabilmeniz için nelere dikkat etmeniz gerektiğini söyleyerek sizi yönlendiriyor.

Foci Nedir

Cihazın üreticisi Tinylogics kuruluşunun kurucularından olan Mick Adams, cihazın dikkat dağınıklığınızı ve uyanıklık halinizi mükemmel bir şekilde hesapladığını ve sizden her an haberdar olduğunu söylüyor. Böylece ruh halinize en iyi şekilde ve hiç vakit kaybetmeden müdahale ederek dikkat dağınıklığınızın sona ermesine yüksek oranda yardım sağlıyor. Üniversite yıllarında ders çalışmak için masasına oturduğunda dikkatini toplamakta çok zorluk çektiğini belirten Adams, diğer birçok kişinin de bu sorundan mustarip olduğunu söylüyor. Hem kendi sorununa çözüm bulmak hem de aynı sıkıntıyı yaşayan diğer insanlara yardım sağlamak için zihnin içindeki bu karmaşa ve mücadelenin sona ermesi ve odağın tek noktada toplanabilmesi için uygulanabilecek psikolojik teknikler üzerine araştırmalar ve çalışmalar yapmaya başlamış. Bu vesileyle Cambridge’de şirketin diğer kurucuları olacak kişilerden oluşan bir takım kuran Adams, uzman ekibiyle beraber Foci’yi üretmeyi başarmış.

Foci Nasıl Çalışıyor?

Aslında Foci’nin çalışma esasında dikkat dağınıklığını tamamen ortadan kaldırmak gibi bir prensip yok. Bunun yerine cihaz, insanların dikkat dağınıklıklarıyla mücadele ederek onları yenmelerini, odak noktalarını taze tutmalarını sağlıyor. Cihaz, soluk düzeni ve zihinsel farkındalık arasındaki ilişkiyi çok başarılı bir şekilde takip edebiliyor. Son derece odaklanmış bir insanın soluk düzeni tekdüze bir hale gelerek dikkat dağılana kadar değişmeden devam ediyor. Bunun bilincinde olan cihaz nefes alışınızdan ne kadar odaklandığınızı ve dikkatinizin ne kadar dağınık olduğunu anlayabiliyor. Adams, yalnızca soluk alıp vermesinin ne kadar düzenli olduğunu izleyerek bile bir insanın kolayca odak düzeyinin hesaplanabileceğini söylüyor.

Foci Özellikleri

Adams, cihazı “öğrenen bir makine” olarak nitelendiriyor. Buradan anlıyoruz ki Foci size bağlı kaldıkça ve nefesinizi takip ettikçe kendini daha da geliştirerek her seferinde daha başarılı ve etkili sonuçlar sunuyor. Adams aynı zamanda cihazın bu kadar kesin sonuçlar verebilmesini de öğrenme mekanizmasını çok güzel kuran ekibine bağlıyor. Bu teknoloji ile Foci, zamanla size özel bir cihaz haline gelerek sizi daha yakından tanıyor. 20 senelik uzun bir çalışmanın ardından nefesiniz ile zihinsel aktivitenizin birbirine bağlantılı olduğunu bulan ekip, cihazın üretiminde karnınızın ve diyaframınızın nefes alırken meydana getirdiği hareketi hesaplayan çok basit bir sensör kullanmış.

Cihazla bağlantı halinde olan uygulama da odaklanmanızı güçlendirecek zihinsel stratejiler sunarak alışkanlıklarınız üzerine bir düzenleme getiriyor. Örneğin, eğer yorulduğunuzda yaptığınız belli bir hareket veya yediğiniz spesifik bir yiyecek varsa bunu uygulama ekleyebiliyorsunuz. Böylece uygulama, bir daha aynı durumla karşı karşıya geldiğinizde daha iyi sonuçlar verebilecek alternatifler sunuyor. Aynı zamanda cihaz, gün içindeki ruhsal halinizin değişimini de anbean izleyerek titreşimlerle uyarı veriyor.

Kickstarter üzerinden tanıtılmaya başlanan Foci, şu anda 59 Dolar’a satışa sunuluyor ve gönderilerin Ekim itibariyle başlaması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir