Akıllı Saatler

Garmin Forerunner 945 İncelemesi, Özellikleri

Garmin Forerunner 945 ciddi koşu ve triatlon sporcuları için tasarlanmış üst düzey bir akıllı saat. Ürünün sunduğu ölçümler ve analizler en ciddi sporcuları bile tatmin edebilecek durumda. Bir önceki model olan Garmin Forerunner 935 akıllı saate tasarım olarak çok benzeyen bu yeni model birkaç yeni özelliğe de sahip.

Tasarım

Garmin Forerunner 945, siyah renkli plastik bir gövdeye sahip. Garmin Fenix 5 gibi daha şık duran metal bir gövdeye sahip olmayan bu akıllı saat, buna karşın plastik gövdesi ile daha hafif ve rahat bir tasarıma sahip. Ürünün ağırlığı 50g, kalınlığı ise 13.7mm.

Garmin-Forerunner-945-Akıllı-Saat-Tasarım

Ürün 1.2 inch boyutunda 240×240 çözünürlüğünde bir ekrana sahip. Bu ekran birçok akıllı saatin aksine dokunmatik değil. Garmin bir akıllı saate bu kadar çok özellik sığdırırkan ekranın dokunmatikliğinden fedakarlık etmiş durumda. Ciddi sporcuların umursamayabileceği bu durum daha günlük kullanıcıları rahatsız edebilir. Menülerde navigasyon gövdenin etrafındaki 5 farklı buton ile sağlanmakta.

Garmin Forerunner 945 Özellikleri

Üst Düzey Sensörler, Ölçümler ve Analizler

Bu akıllı saat ile takibini yapamayacağınız spor yok gibi. Kayak, yoga, kürek gibi birçok spor için kullanılabilir. Ama bu akıllı saatin öne çıktığı alan triatlon sporları, yani koşu, bisiklet ve yüzme. GPS, GLONASS ve Galilieo özellikleri sayesinde açık havada spor yaparken konumunuzu çok iyi takip edebiliyor. Bunun yanı sıra barometreye de sahip. Öne çıkan sensörlerinin başında ise Pulxe Ox sensörü geliyor. Pulse Ox sayesinde akıllı saat kandaki oksijen doygunluğunu ölçebiliyor.

Ürün bu sensörleri kullanarak kullanıcısının antrenman yoğunluğunu analiz edebiliyor. Bu analizler sonucu kullanıcının son 4 haftada yaptığı egzersizler anaerobic, aerobic high ve aerobic low olarak 3 kategoriye ayrılıyor. Bunların arasındaki dengeye göre Garmin Forerunner 945 kullanıcısının egzersizlerinin ne kadar yararlı olduğunu söyleyebiliyor. Örneğin Garmin Forerunner 945 kullanıcısına yüksek eforlu egzersizleri çok yaptığını ve bunun gelişimine olumsuz etki yaptığını söyleyebiliyor. Kısacası Garmin Forerunner 945 yapay bir spor koçu olabiliyor.

Antrenman yoğunluğu analizleri dışında bu akıllı saat kullanıcısına VO2 max değerleri de sunabiliyor ve bu sayede çeşitli yarışlar için tahmini dereceler öngörebiliyor. Yine benzer bir şekilde Garmin Forerunner 945 hava sıcaklığının ve denizden yüksekliğin yapılan egzersiz üzerindeki etkisi üzerine analizler yapabiliyor.

Garmin-Forerunner-945-Özellikler

Navigasyon

İçerdiği birçok sensör sayesinde Garmin Forerunner 945 kullanıcısının lokasyonunu çok iyi takip edebiliyor. Bunun yanı sıra yeni modelde akıllı telefonlarımızdan alışık olduğumuz renki haritalar da mevcut. Bu sayede lokasyonunuzu canlı olarak bu akıllı saat üzerinde haritada görebiliyorsunuz.

Ayrıca eğer tanımlı bir rota üzerinde gidiyorsanız, ürün bu rotadan saptığınızda size notifikasyon gönderiyor. Harita üzerinde yakınlaşıp veya uzaklaşıp tekrardan doğru rotaya dönmeniz kolaylaşıyor. Akıllı saat aynı zamanda rotanızda ne kadar tırnamış kaldığını size belirtip, eğer spor yapıyorsanız buna göre enerjinizi ayarlamanıza yardımcı oluyor.

Aktivite ve Uyku Takibi

Garmin Forerunner 945 daha önce de bahsettiğimiz gibi ciddi sporcular için tasarlanmış üst düzey bir akıllı saat olsa da aktivite takibi ve uygku takibi gibi daha günlük konularda da çok başarılı. Adım sayar, çıkılan kat sayısı gibi klasik özelliklerin hepsi bu akıllı saatte de mevcut. Hatta ne kadar aktif olduğunuza bakıp adım hedefiniz otomatik güncellenebiliyor.

Bu akıllı saat aynı zamanda kullanıcısından edindiği bütün verileri kullanarak 100 üzerinden genel enerji seviyesi hesaplıyor. Bunu hesaplarken yaptığınız aktiviteler, uyku miktarınız, nabzınıza bağlı olarak stres seviyeniz gibi veriler kullanılıyor.

Çok daha ileri seviye uyku takibi için bu akıllı saat PulseOx sensörü sayesinde kandaki oksijen doygunluğunu ölçüyor. Bu özellik uyku apnesi konusunda da kullanıcılarına yararlı bilgiler verebilecek durumda. Hafif uyku, derin uyku, REM uykusu gibi uyku aşamaları da bu akıllı saat sayesinde takip edilebilen şeyler.

Garmin-Forerunner-945-Akıllı-Saat-İncelemesi

Müzik ve Uygulamalar

Akıllı saat Garmin’in Connect IQ uygulamasına bağlı. Bu sayede yeni saat yüzleri, uygulamalar ve bileşenler indirmek mümkün. Apple Watch veya Samsung Galaxy Watch kadar gelişmiş olmasa da bu akıllı saatte de akıllı telefonunuzdan gelen notifikasyonları görmek mümkün.

Aynı zamanda bu akıllı sat ile müzik dinlemek de mümkün. Akıllı saat direkt olarak bluetooth kulaklıklara bağlanabiliyor. Kullanıcılar isterlerse akıllı saatlerine yükledikleri müzikleri dinleyebiliyorlar, isterlerse Spotify uygulamasını akıllı saat üzerinden kullanabiliyorlar.

Pil Ömrü

Garmin Forerunner 945 diğer birçok akıllı saat ile karşılaştırıldığında iyi bir pil ömrüne sahip. Düşük kullanımda akıllı saatin pil ömrü 10 güne kadar çıkabiliyor. Normal kullanımda ise bu süre yaklaşık 7 gün. GPS modu tamamen aktif iken pil ömrü ise 36 saat. GPS modu müzik ile birlikte kullanıldığında ise pil ömrü yaklaşık 24 saat.

Garmin-Forerunner-945-Akıllı-Saat-Fiyat

Garmin Forerunner 945 Fiyatı

Garmin Forerunner 945 fiyatı ülkemizdeki çeşitli bayilerde 4.000-5.000TL arasında değişmekte. Garmin’in resmi sitesinde ise ürün 599.99$ fiyat ile satılmakta.

Sonuç

Garmin Forerunner 945, spor odaklı akıllı saatler arasında en iyilerinden. Özellikle triatlon sporları için belki de piyasadki en iyisi. Sayısız özellik içermesine rağmen aynı zamanda rahat ve spor yaparken size engel olmayan bir tasarıma sahip. Bütün bu iyi özellikler ise malesef akıllı saatin fiyatına yansımış durumda. Ürün piyasadaki en pahalı akıllı saatlerden birisi.

Artılar

  • Üstün spor takibi
  • Gelişmiş navigasyon özellikleri
  • Gelişmiş sensörler, ölçümler ve analizler
  • Hafif ve rahat tasarım
  • Uzun pil ömrü
  • Müzik çalma özelliği

Eksiler

  • Yüksek fiyat
  • Telefon notifikasyonları çok gelişmiş değil

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir