Akıllı Saatler

Giyilebilir Teknoloji Sektörü 2017 Lideri Apple

IDC’nin giyilebilir teknoloji sektörü raporuna göre Apple liderliği en yakın rakipleri Fitbit ve Xiaomi’den almış durumda. 2017 yılı için Apple giyilebilir teknoloji sektöründe %15,3 pazar payı ile birinci.

Apple’ın bu başarısı aynı zamanda firmanın bu kategoride ne kadar hızlı büyüdüğünü de gösteriyor. 2016 yılında Apple, Fitbit’in 22,5 milyon ürün satışının yarısına bile ulaşamamıştı. Xiaomi’nin ise 5 milyon gerisindeydi. 2017 yılında bu durum tersine dönmüş durumda.

2017 yılında Apple giyilebilir teknoloji sektöründe 17.7 milyon ürün satarken, Xiaomi 15.7 milyon, Fitbit ise 15.4 milyon ürün sattı. Şüphesiz ki bu tablonun oluşmasında Apple Watch 3’ün payı çok büyük.

Apple’ın Başarısı

apple watch 3 incelemesi

Apple’ın giyilebilir teknoloji sektöründeki 2017 başarısının en büyük nedeni Apple Watch 3. Sektördeki birçok kaynak tarafından en iyi akıllı saat olarak değerlendirilen Apple Watch 3, ürünün kalitesi ve özellikleri sayesinde satışlarını 2017’de ciddi şekilde arttırmış durumda. Apple Watch 3’ün LTE özelliğine sahip olması insanların başka bir akıllı saat yerine Apple Watch’u tercih etmelerindeki en büyük nedenlerden birisi. Ne yazık ki bu özellik halen ülkemizde mevcut değil.

Apple’ın başarısının bir başka nedeni ise Apple’ın insanların birbirlerine en çok hediye aldığı zaman olan yılın son çeyreğini çok iyi geçirmiş olması. Pazarlama ve reklam konularında çok başarılı olduğu bilinen Apple markası bu başarısını 2017 yılının son çeyreğinde giyilebilir teknoloji sektöründe de göstermiş durumda.

Fitbit Düşüşte

fitbit-alta-hr

IDC raporunun en çarpıcı yanlarından biri Fitbit’in 2016 yılında sahip olduğu pazar payının ciddi bir kısmını 2017 yılında kaybetmiş olması. Fitibit’in 2016 yılı pazar payı %21,5 iken 2017 yılı pazar payı %13,3.

Bu düşüşün bir nedeni rekabetin artması ve Apple Watch 3 gibi kaliteli akıllı saatlerin piyasaya girmesi iken diğer bir neden ise Fitbit’in gelişen akıllı saat sektörüne rekabetçi bir akıllı saat ile cevap verememesi. Akıllı bileklik konusunda Fitbit birçok rekabetçi ürüne sahip iken akıllı saatler konusunda Fitbit Ionic ve Fitbit Blaze beklentilerin gerisinde kalmış durumda.

Giyilebilir Teknoloji Sektörü İstatistikleri

2017 yılında pazar payı bakımından %15,3 ile Apple lider durumda. Xiaomi %13,6 ile ikinci sırayı alırken Fitbit ise %13,3 pazar payı ile üçüncü sırayı alıyor. Bu üçlüden sonra %6,3 ile Garmin ve %4,3 ile Fossil geliyor.

Giyilebilir teknoloji sektörü için ilginç olan istatistik ise pazarın %48,1’ini küçük markaların oluşturuyor olması. Büyük markaların pazar payları her yıl artsa da insanların neredeyse yarısı tercihlerini bu büyük markalardan yana kullanmıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir