AR

Jarvish X-AR – Yeni Akıllı Motosiklet Kaskı Alexa ve AR Gücünü Yollara Taşıyor!

Her zaman bilim-kurgu filmlerinde gördüğümüz, görüşü geliştiren ve göz önünde bilgiler sunan HUD teknolojisi, yavaş yavaş hayatlara girmeye başladı. Öncelikle askeri teknoloji olarak savaş uçaklarında yer alan ekranlar, gün geçtikçe daha fazla pratik kullanım alanı kazanıyor ve daha ucuza mâl edilir hale geliyor. Bu alanın en yeni örneği, Tayvanlı teknoloji firması Jarvish’ten geldi. Firmanın ortaya çıkardığı ikinci akıllı motosiklet kaskı X-AR, sesli asistan Alexa ve artırılmış gerçeklik (AR) destekli bir Heads-Up Display (HUD) ile yollarda sürücülere destek olmayı hedefliyor.

Alexa ile kontrol edilebilen HUD, trafik ve hava durumunu gösterebiliyor!

Jarvish firması tarafından 2017 yılında çıkarılan X kaskı, bölgenin polis güçleri tarafından oldukça ilgiyle karşılanmış ve popüler hale getirilmişti. Yeni nesil X-AR kask, zaten başarılı olmuş bir ürüne optik dalga yönlendirici teknolojisine dayalı bir HUD ekleyerek sürücüye görüşünü engellemeden trafik, hava durumu, bildirimler ve müzik kontrollerini gösteriyor.

Yeni kaskta değişen özelliklerden bir diğeri de kaskın arka tarafına eklenen 2K çözünürlüklü kamera. Kaskın içindeki mikrofon sayesinde Alexa ile konuşularak aktive edilebilen bu kamera, sürücünün geri giderken ya da arkasını görmek istediğinde de güvende kalmasını sağlıyor. Fonksiyonelliği kamera etkinleştirilmesi ile kısıtlı olmayan Alexa, kasktaki hoparlörlerin ses seviyelerini kontrol etmekten HUD panelini kontrole kadar her şey için kullanılabiliyor.

Jarvish X-AR Alexa AR

Karbon fiber ile imal edilmiş teknoloji dolu kask her ne kadar hayatı kolaylaştırsa da, bilirsiniz, kaskların asıl amacı kafayı korumaktır. Firmanın bu konuyu da atlamaması gayet sevindirici zira X-AR kask, tüm gerekli güvenlik sertifikalarına sahip. İşte sertifikaların tam listesi:

  • ECE R22.05 (Avrupa)
  • DOT (ABD ve Kanada)
  • CNS 2396 (Asya)
  • CNS 13438 (Asya)
  • CNS 13439 (Asya)
  • FCC (Elektronik Radyasyon Güvenliği Sertifikaları)

Kaskın diğer özelliklerine göz atacak olursak, 16GB’lık dahili depolamanın 256GB’a kadar hafıza kartıyla genişletilebilir olduğunu söyleyebiliriz. Bluetooth ve Wi-Fi bağlantısı ise tabi ki standart olarak geliyor. Cihaz herhangi bir yere bağlı olmadan çalıştığı için elektroniklere gücünü dahili bir batarya sağlıyor. Bu batarya firmanın açıklamasına göre kabaca 4 saatlik bir kullanım ömrü sunuyor. Kask hem iOS hem de Android akıllı telefonlarla kolaylıkla kullanılabilir.

Jarvish X-AR Fiyatı

X-AR Akıllı Motosiklet Kaskı Fiyatı ve Satış Tarihi

Fiyat konusunda firma tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmasa da beklentiler 1.000 doların üzerinde bir etiketin olacağı yönünde. Bu fiyat, ilk modele kıyasla çok daha pahalı olacak çünkü Jarvish’in ilk kaskı 598 dolara satılıyordu. X-AR kaskın 2019 yılının ilk aylarında satışa çıkarılacağı tahmin ediliyor. Ürünün satışa çıktığı günü kaçırmak istemiyorsanız Jarvish firmasının e-posta bültenine abone olarak güncel kalabilirsiniz. Bu bültene abone olmak ayrıca yeni kaskı satın alacağınızda size %35 gibi ciddi bir oranda indirim sağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir