Akıllı Saatler

Matrix Powerwatch X – Şarjı Bitmeyen Akıllı Saat

Akıllı saatler farklı açılardan maalesef hala rahatsız edici. Bunlardan en kötüsü ise en iyi ihtimalle birkaç gün giden pil ömürleri. Bazı akıllı saatler farklı yollarla bir haftadan daha uzun pil ömrüne ulaşmayı başarıyor. Bunlara bir örnek verecek olursak muhtemelen en iyisi Amazfit Bip olacaktır. Peki, sonsuza kadar dayanan pil ömrü nasıl olurdu? Matrix Powerwatch X ile bu mümkün olabilir.

Matrix Powerwatch X, enerjisini tamamen insan vücut ısısından alıyor. Akıllı saat vücut sıcaklığınız ve dış ortam sıcaklığı arasındaki farktan enerji üretiyor ve kendini şarj ediyor. Gelecekte karşımıza çıkacak tüm akıllı saatlerin aynı teknolojiyle çalışması bizce oldukça mümkün. Ayrıca bu cihazı üreten firmanın adı da Matrix Industries. Yani, Matrix filminde olduğu gibi sanıyoruz ki ürettikleri her şey gücünü insandan alıyor.

İlk olarak 2017 yılında kullanıcıların karşısına Matrix Powerwatch ile çıkan firma, bu modeli ciddi anlamda geliştirerek Matrix Powerwatch X’i ortaya koydu. Bu model çok daha gelişmiş bir saat olmanın yanında adımsayar, uyku takibi ve titreşimle uyarı gibi ekstralara da sahip.

Büyük bir görünüşe sahip Powerwatch X, dikkatleri üzerine çekiyor. Cihaz aslında bir bakıma Casio’nun G-Shock serisine benziyor diyebiliriz. Sadece metal ve süperşarjlı hali. Ne olursa olsun kesin bir şey varsa o da bu saatin herkesin hoşuna gitmeyeceği.

Matrix Powerwatch X Akıllı Saat

Matrix Powerwatch X Tasarımı

Eğer büyük bir saate ilgi duymuyorsanız, okumayı burada bırakabilirsiniz. Bu saati takmak, kullanıcısını bir komando gibi hissettiriyor.

Cihazın böylesine büyük ve özel bir forma sahip olmasının ise bir amacı var. Cihazın kayışa uzanan kısımlarında yer alan kesikli alanlar, aslında tam bir işlemci soğutucusu gibi iş görüyor. Bu bölge etraftaki havanın saat gövdesine daha kolay nüfuz etmesini sağlayarak teninizle aradaki sıcaklık farkını yüksek tutmak için çalışıyor. Bu mekanizma sayesinde saat hiçbir zaman sıcak olmuyor. Bırakın sıcak olmayı, ılık olduğu zamanlar bile hemen hemen hiç yok.

Silikon kayış, bileği oldukça iyi sarıyor ve rahat bir hissiyata sahip. Saatin kalınlığına rağmen buna ulaşabilmek oldukça güzel. Yine de nemli ve sıcak havalarda saatin sizi terleteceğini söylemekte fayda var.

Saatin gövdesi 200 metre derinliğe kadar su geçirmez şekilde tasarlanmış. Bu sertifikalı dayanıklılık cihazı havuzda kullanmanıza olanak sağlıyor fakat herhangi bir yüzme takip sistemi cihazda bulunmuyor.

Matrix Powerwatch X Ekranı

Şimdiye kadar Matrix Powerwatch X’i bir Casio G-Shock ile kıyaslayıp benzediğini söylemiştik değil mi? Şu işe bakın ki ekranı da tıpkı ona benziyor.

Standart yansıtıcı siyah ve gri LCD ekranla gelen cihaz, 80’li yılların dijital saatlerini andırıyor. Gövdeden biraz içeride yer alan ekran keskin görünüyor fakat karanlık ortamlarda okumak gerçekten işkenceye dönüşüyor. Ekranda saat büyük siyah üzerine gri karakterlerle gösteriliyor. Eğer saate bakmak istemezseniz adım sayısı ya da kronometre gösteriliyor. Anladığınız üzere, cihaz farklı bilgileri aynı anda tek ekranda gösteremiyor.

Dokunmatik olmayan ekrana sahip cihaz, kenardaki iki butonla kontrol ediliyor. Butonlardan bir tanesi modlar arası geçiş yapmaya yararken diğeri kronometreyi ya da egzersizi başlatıp durdurmakta kullanılıyor.

Ekranda bir de arka aydınlatma mevcut fakat o kadar sönük ki, sadece zifiri karanlıkta işe yarıyor.

Matrix Powerwatch X Özellikleri

Temel Aktivite Takibi

Adımlar ve uyku otomatik olarak takip ediliyor; fakat uyku takibinde sadece süre mevcut. Xiaomi’nin akıllı bilekliği Mi Band bile uyku aşamalarını başarılı olarak takip edip kullanıcıya rapor edebiliyor. Matrix’in iOS ve Android için uygulaması da son derece vasat ve işe yarar grafikler ya da detaylı bölümleri içermiyor. Ayrıca saatin adımsayar özelliği biraz fazla hassas görünüyor. Ufak hareketlerle bile yürümeden tetiklenen adımsayar, size fazla fazla kalori harcadığınızı söylüyor.

Ekranın her zaman açık oluşu aslında çok güzel bir özellik olsa da ekranda tek seferde tek bilgi gösterilebildiğinden anlık olarak adım sayınıza bakamıyorsunuz. Bunun için saati ya adımsayar modunda tutmanız gerekiyor ya da bakmak istediğinizde tuşa basarak modu değiştirmeniz.

Saatin üzücü taraflarından bir tanesi de bahsettiğimiz egzersiz modu ya da kronometrenin arka planda çalışamıyor oluşu. Bunun anlamı, bu modlardan birini kullanırken saati göremiyorsunuz.

Bildirimler… Daha doğrusu bildirim geldiğini bildiren bildirimler

Powerwatch X, gelen çağrılarda, mesajlarda ya da e-postalarda titriyor. Üzücü kısım ise burada başlıyor. Cihazın kocaman ekranı, bu bildirimlerin içeriği hakkında bize hiçbir bilgi vermiyor. Bildirimler geldiğinde sadece ufak bir ikon çıkarak bildirimi bildiriyor.

Cihazın Bluetooth bağlantı konusunda şuan için bazı sıkıntıları olduğu da açık. Bir akıllı telefonla yan yana olmasına rağmen sıklıkla bağlantı kesilebiliyor.

Sınırsız Şarj Özelliği Tüm Akıllı Saatlerde Olmalı

Matrix firmasının bu cihazda ortaya koyduğu şey oldukça etkileyici. Akıllı saat kategorisinde rekabet edemeyen bu cihaz, sunduğu enerji elde etme yöntemi sayesinde oldukça başarılı bir konsept ürünü olarak karşımızda diyebiliriz. Bu cihazın kullandığı teknoloji, bize göre en kısa zamanda tüm akıllı saatlere uyarlanmalı.

Yakın zamanda bir akıllı saat almayı düşünüyorsanız ve sizin için en önemli şey pil ömrüyse Matrix Powerwatch X ve onun 280 dolarlık fiyat etiketinden bizce şimdilik uzak durmalısınız. Bu tür cihazlar yaygınlaşana, daha iyi ve daha ucuz hale gelene kadar şimdilik size en çok hitap eden cihaz birkaç haftalık pil ömrüyle Amazfit Bip olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir