AR

Microsoft HoloLens 2 Söylentileri – Yeni Nesil AR Gözlük

Birçok teknoloji alanında dünya devleri arasında sayılan Microsoft, yaklaşık 3 yıl önce HoloLens isimli gözlükleri ile artırılmış gerçeklik (AR) dünyasına hızlı bir giriş yaparak kullanıcılar tarafından çok beğeni toplamıştı. HoloLens’in birçok heyecan verici özelliği olmasıyla birlikte, bu AR gözlükler ilk çıktığında Windows 10 işletim sistemi kullanan ilk ve tek AR gözlük olmasıyla da oldukça dikkat çekmişti. Fakat üzerinden zaman geçtikçe hem kullanıcılar hem de üreticiler HoloLens’in yüksek potansiyele sahip olmasına rağmen, gözlüğün sağladığı görüş açısının oldukça küçük ve kısıtlı olmasından şikâyetçi olmaya başladılar. Yeni nesil AR gözlüklerini yakında satışa sunmayı planlayan Microsoft, HoloLens 2 ile bu sorunun önüne geçmeyi planlıyor. Dev şirket, yeni model konusunda ağzı sıkılığını devam ettirerek açıklama yapmama konusunda kararlı. Yine de bazı sızıntılar sayesinde bu yeni gözlükler hakkında ufak da olsa heyecanımızı dindirecek bilgiler edinebiliyoruz.

HoloLens 2 AR Gözlük Fiyatı

HoloLens 2 Yenilikleri

HoloLens 2’nin projesinin kod adı “Syndney” olarak geçiyor. Microsoft gizlilik konusunda oldukça ciddi davranarak projeye bir kod adı vermeyi es geçmiyor. Beklenene göre, yeni nesil gözlükler bir önceki modeline göre daha hafif ve giyimi daha rahat olacak. Tabii ki oldukça genişletilmiş bir görüş açısıyla da ön plana çıkacak. Aynı zamanda yeni modelde pil ömrünün de oldukça uzatılacağı ve kullanıcılara daha keyifli bir deneyim sunulacağı söyleniyor.

Bu yeniliklerin yanında çok daha dikkat çekici bir gelişme var gibi gözüküyor. HoloLens 2’nin son tasarımının kol hareketlerini temel alan bir işlemcisi olacağı söyleniyor. Bu da, bir önceki modeline göre çok daha güçlü ve başarılı bir deneyim sunacağının habercisi. Bu ilgi çekici performansın arkasında Qualcomm isimli üreticinin son zamanlarda çıkan yeni ürünü XR1 isimli çip yer alıyor olacak. Qualcomm, bu yeni son teknoloji işlemcisini özellikle sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik deneyimlerini güçlendirmek için ürettiğini söylüyor. Bu işlemci ile yönlü ses iletimi, 3 boyutlu katman görünümü ve 60 FPS’te 4K video deneyimi gibi yepyeni özellikler kullanıcıları bekliyor. Gözlüğün ara yüzünde değiştirilmiş yeni bir Windows 10 sisteminin çalışıyor olacağı düşünülüyor. Bütün bu fikirlerin ve sızdırılmış bilgilerin yanında gizliliği çok sıkı bir şekilde korunan nokta ise cihazın gerçekte nasıl görüneceği.

HoloLens 2 AR Gözlük Özellikleri

HoloLens 2 Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Tüm yeni nesil geliştirilmiş özelliklerinin heyecan vericiliğinin yanında HoloLens 2’nin fiyatı da tıpkı ilk ürün gibi dudak uçuklatan cinsten. Cihazın geliştirici modelinin fiyatı 3 bin Dolar olmakla birlikte, kullanıcılar için üretilmiş tam donanımlı modelin fiyatı 5 bin Dolar. Microsoft’un rakipleri bu yüksek fiyatları fırsat bilerek kullanıcıların ürüne yönelmediği konusunda açıklamalar yapıyorlar. Daha kullanıcı yanlısı, uygun fiyatlı gözlükler üreterek HoloLens’in önüne geçeceklerini iddia ediyorlar. Fakat değinilmesi gerek bir diğer önemli nokta da şu ki Microsoft, bu AR gözlükleri ile oyun ve eğlence dünyasından ziyade iş dünyasını hedef alıyor. Farklı kaynaklardaki söylentilere göre, Microsoft’un iş insanlarına bir jest ve ürünün tanıtımı maksatlı olarak fiyatı önemli ölçüde düşüreceği söyleniyor.

Microsoft HoloLens 2 AR Gözlük

Fırsat kollayıp Microsoft’a rakip olmayı amaçlayan birçok şirket tarafından merakla beklenen ve henüz üzerine bir açıklama yapılmayan bir diğer kritik nokta da HoloLens 2 gözlüklerinin çıkış tarihi. Microsoft’un AR dünyasına pek çok yenilikler getirerek herkesin dilinde dolanan yepyeni HoloLens 2 gözlüklerinin detaylarını ve kesin bilgilerini yılın sonunda paylaşması bekleniyor. Cihazın tam anlamıyla piyasaya sürülüş tarihinin ise 2019’un ilk aylarında olacağı söyleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir