VR

Oculus Venues – VR ile Stadyum Heyecanı

Geçtiğimiz birkaç yıldır Oculus ve ana şirket Facebook, sosyal VR konusunda kendilerini gerçekten zorluyorlardı. Oculus, 2016 yılında sesli görüşme uygulamasına sahip Parties ve sanal bir mekân olan Rooms platformlarını piyasaya sürerken, Facebook 2017 yılında kendi sosyal VR çözümü olan Facebook Spaces platformunu başlattı. Şimdi Oculus, VR cihazlarda canlı performansların keyfini arkadaşlarınızla paylaşmanın yolu olan Venues adlı başka bir sosyal VR girişimini başlatmaya hazır. Şu anlık Gear VR ve Go kullanıcıları bu platforma erişebilirken, Rift kullanıcıları biraz daha beklemek zorunda kalacak.

Oculus Venues İlk Deneyim

Geçtiğimiz Aralık ayında oynanan Golden State Warriors ve Memphis Grizzlies maçının tekrarı geçtiğimiz haftalarda Venues uygulamasının demo sürümü olarak kullanıcılara sunuldu. Uygulamayı denemek için öncellikle Oculus hesabı oluşturup, Facebook hesabınızı bu hesaba bağlamanız gerekiyor. Başlamadan önce kuralları okumanızda fayda var çünkü Venues pek çok VR uygulamasının aksine sadece arkadaşlarınızla değil, herkesle etkileşim halinde olmanızı sağlıyor. Aynı zamanda Venues sizlere gerçekten stadyumun ve yabancılarla çevrili bir konser etkinliğinin yaratacağı deneyimi yaşatmayı amaçlıyor.

Bu platformun en ilgi çekici özelliklerinden biri oturum açtıktan sonra sadece basketbol oyununun değil etraftaki tüm insanların konuşmalarını duyabilmek ve sanal koltuklarda oturup etraftaki diğer Oculus kullanıcılarının avatarlarını görebilmek.

Oculus Venues Deneyim

Kullanılabilecek daha birçok özellik mevcut, örneğin “Yeni Koltuk Dene” düğmesi. Eğer yerinizi beğenmediyseniz (Yanınızda oturan insanlardan kurtulmak için de kullanılabilir) kendinizi yeniden konumlandırabiliyorsunuz. Çevrenizde bulunan en yakın kişilerin konsolda kullanıcı isimlerini görebilir, isterseniz Oculus sosyal ortamında arkadaş ekleyebilirsiniz. En sevdiğimiz özellik ise çok gürültülü bulduğunuz insanları susturabilmek. İstediğiniz kullanıcıların avatarlarını ve kullanıcı isimlerini menüde bulup seslerini kapatabilirsiniz. Hatta kötü davranışta bulunulduğunu düşünüyorsanız, kullanıcıları engelleyip raporlayabilirsiniz. Keşke gerçek hayatta da bunu yapabilsek. Henüz bir avatarın ses düzeyi ayarlanamıyor, yani bir kişiyi susturmadan sadece kısık sesle dinlemek mümkün değil.

Rastgele koltuk değiştirmenin yanı sıra istediğiniz yere konsoldan seçip ışınlanabilirsiniz. Kalabalığın sesinden rahatsız olursanız ise maçı tek başınıza izleyebileceğiz Solo Viewing modu da bulunmakta. Fakat maçı sadece arkadaşlarınızla, yabancı yokken izlemek için bir seçenek bulunmuyor. Arkadaşlarınızla sadece stadyumun aynı bölümünde yer alabiliyorsunuz. Gerçekçi olacaksa böyle olması daha uygun diye düşünüyoruz biz de.

Bununla birlikte, insanlarla arkadaşlık kurabilmeniz için tasarlanmış birkaç özellik var. Platforma girerken Oculus hesabımıza Facebook hesabımızı bağlamak gerekiyordu.  Bunu yaparsanız seyirciler arasında arkadaşlarınız arkadaşlarına denk gelmeniz muhtemel. Seyirciler yerleştirilirken Facebook arkadaşlıkları ve ilgi alanları da göz önüne alınıyor çünkü.

Gizlilik konusunda endişeleriniz var ise, sosyal paylaşım özelliğini devre dışı bırakma seçeneğine sahipsiniz. Ayrıca gerçek adınız asla paylaşılmıyor, sadece Oculus kimliğiniz ile etkileşim halindesiniz. Firma bunlara ek olarak Venues uygulamasında gizlilik ihlaline engel olmak ve kötü kullanıcıları tespit etmek için her etkinliği izleyen birkaç moderatör olacağını açıkladı.

Oculus Venues Etkinlikler

Oculus Venues Etkinlikleri

Sadece spor alanında mı kullanılacak diye soracak olursanız, yaz boyunca planlanan deneme etkinliklerinin içinde konserler ve film gösterimlerinin de yer alacağını sizlere söyleyebiliriz. Bunların arasında bir Vance Joy konseri, canlı MLB(baseball) oyunları, AEG Presents konserleri, Lionsgate filmlerinin gösterimleri ve Gotham Comedy Live’dan bolca stand-up gösterisi yer alıyor. Firma tüm etkinlikleri Venues uygulamasının deneme aşamasında kullanıcılara ücretsiz sunuyor.

Şu anda demo sürümü yayınlanan Oculus Venues, hala gelişme aşamasında. Demo yayınlarda karşılaşılan hataları düzeltirken, kullanıcıların yorumlarını da göz önüne alırlarsa ortaya çok güzel bir sonuç çıkacağından ve Oculus Venues’ün sosyal VR dünyasında baş köşeye oturacağından şüphemiz yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir