Akıllı Saatler

Omni MedSci Apple Watch Patent Davası

Sık sık başka firmalara açtığı patent davaları ile adından bahsettiren Apple firması bu kez kendisine karşı açılan bir patent davası ile karşı karşıya. Apple’a dava açan firma ABD’nin Michigan eyaletinden Omni MedSci firması. Apple Watch akıllı saatte kullanılan kalp ritmi ölçme teknolojilerinin bu firmaya ait patentleri ihlal ettiği öne sürülmekte. Bir teknoloji şirketi olan Omni MedSci kızılötesi ışınlar ile ilgili teknolojiler geliştirmekte.

Firmanın iddaasına göre 2014 ile 2016 yılları arasında çeşitli teknolojiler üzerinde beraber çalışmak üzere iki firma arasında görüşmeler oldu. Bu görüşmeler Apple tarafından kesildikten kısa bir süre sonra ise Apple, Omni MedSci firmasının patenti altında olan teknolojiler ortaya çıkardı. Bu iddaaların gerçek olup olmadığı tabi ki dava sonucunda belli olacak.

apple watch diyabet tespiti

Apple firmasının bilinçli olarak üç farklı patenti ihlal ettiği öne sürülmekte ve zararların karşılığı olarak tazminat talep edilmekte. Dava Texas’ın doğu bölgesi mahkemesinde görülecek. Bu mahkeme daha önce farklı patent davalarında patent sahibinin lehine verdiği kararlarla adını duyurmuş durumda.

Omni MedSci Firması Kime Ait?

Omni MedSci firması Mohammed İslam adında bir kişiye ait. Patent konuları ile ilgili Michigan Üniversitesi’nde dersler de veren Mohammed İslam’ın kendisine ait yaklaşık 150 patenti bulunuyor. Patentleri sayesinde Mohammed İslam şimdiye kadar altı şirket kurmuş durumda.

Açılan patent davası ile ilgili Apple’dan gelen herhangi bir yorum yok şu ana kadar. Uzmanlar dava daha fazla ilerlemeden Apple’ın bu konu ile ilgili yorum yapmayacağı görüşünde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir