Akıllı Saatler

Samsung Galaxy Akıllı Saatler EKG Çekme Özelliği İçin İlk Onayı Aldı

Samsung Galaxy Watch Active 2, piyasaya çıktığında EKG çekme özelliği ile sunulmuştu. Fakat; ülkelerin bu özelliğin kullanımı için onay vermesi gerektiğinden özellik kullanılamıyordu. Samsung’a ilk onay veren ülke markanın kendi ülkesi Güney Kore oldu.

Samsung’un akıllı saatlerindeki EKG çekme özelliği Apple Watch 5‘in EKG çekme özelliğine oldukça benziyor. Kullanıcılar bu özellik için sensör olarak kullanılan dokunmatik bir düğme üzerinde parmaklarını 30 saniye boyunca tutuyorlar. Sonrasında akıllı saat, sensörlerinden aldığı verilerle kullanıcısının normal EKG verilerine sahip olup olmadığını tespit ediyor.

Samsung normal bir kalp ritmine sahip olmamanın dünya üzerinde 33 milyon insanı etkilediğini, ve bunun pıhtı atması, kalp krizi gibi sorunların riskini arttırdığını belirtmekte. Eğer Samsung akıllı saatlerdeki EKG çekme özelliği daha fazla ülkeden onay alır ve yaygınlaşırsa bu tarz sağlık problemleri için olumlu gelişmeler yaşanabilir.

Samsung Galaxy Watch Active 2 EKG Tansiyon Ölçme

Daha önceden Samsung firması, akıllı saatlerindeki tansiyon ölçme özelliği için de Güney Kore’den onay almıştı. Tansiyon ölçme özelliği ve EKG çekme özelliği birlikte kullanıldığında birçok insan için kalp sağlığı açısından çok yararlı olabilir.

Samsung’un Güney Kore dışındaki ülkelerden bu özellikleri kullanabilmek için ne zaman onay alabileceği ise belirsizliğini koruyor. Özellikle Amerika, kendi ülkesinden olmayan şirketler için şimdiye kadar bu tarz konularda çok hızlı değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir