Akıllı Saatler

Samsung Galaxy Watch Tanıtıldı

Samsung, 9 Ağustos’ta gerçekleştirdiği Unpacked 2018 etkinliğinde yeni akıllı saatini tanıttı, Samsung Galaxy Watch. Bu kez adı daha da basitleştirilmiş bir şekilde karşımıza çıkan cihaz, bazı konularda akıllarda soru işaretleri oluşturdu. Cihaz, bir süredir güncellenmeyen Gear S3’ün ardılı olarak lanse edildi.

Geçen yılların aksine tek standartta olmak yerine iki farklı boyutta tanıtılan akıllı saat, 42 ve 46mm’lik çaplarda geliyor. Bu boyutlar, bir kol saatini düşündüğünüzde soru işaretlerinden ilkini oluşturuyor. Apple’ın inanılmaz derecede başarılı olan akıllı saat serisi Apple Watch, en büyük boyutunu 42mm olarak sunuyor, 38mm’lik daha küçük bir modelle de çoğunluğu mutlu ediyor. Samsung’un burada herkesin büyük saat sevmediğini atlaması, bizce büyük bir hata olmuş. Bunun yanında, saatin kalın gövdesi, her ne kadar uzun pil ömrünü (akıllı saat standartlarında uzun) getirmiş olsa da, konforunu kesinlikle alıp götürecek.

Samsung Galaxy Watch Tasarım

Önceki nesle göre yükseltmelere bakacak olursak, cihaz Exynos 9110 çift çekirdekli 1,15GHz’lik çiple geliyor. İşletim sistemi kısmında Tizen OS 4.0 gördüğümüz cihaz, 768MB RAM, 4GB dahili depolamaya sahip. Bağlantı departmanında 3G/LTE, Bluetooth 4.2, Wi-Fi b/g/n, NFC, A-GPS/Glonass yerini alıyor. Eksiklikler kısmında ilk bakışta firmanın Samsung Pay ile çalıştırdığı manyetik ödeme çipi göze batıyor. Bu çip, temassız ödeme destekli olmayan poslarda bile ödeme yapılabilmesini sağlıyordu. Bir diğer eksiklik ise Bluetooth versiyonu diyebiliriz fakat bu konuda çok fazla sızlanmayacağız. Depolama kapasitesi akıllı saatlerde kullanıcıların ne kadar işine yarıyor emin değiliz fakat bu birimlerin en büyük üreticilerinden Samsung’un cihaza 8 ya da 16GB dahili depolama koyması bizce mümkünken kasten yapılmaktan kaçınılmış bir hamle.

Sensör alanında cihaz standart set ile gelerek ekstra bir eklenti yapmıyor. 5ATM ve IP68 su ve toz geçirmezlik sertifikaları da doğal olarak Galaxy Watch’da yerini alıyor. Güzel bir eklenti olan şok dayanıklılık sertifikası MIL-STD-810G ise hoş bir eklenti olmuş. Cihaz, firmanın iddialarına göre 5 gün dayanan pilini WPC tabanlı kablosuz şarj teknolojisiyle şarj ediyor. Bu standart, şimdiki teknolojiye göre iPhone modellerinin de şarj olmakta kullandığı Qi şarj padleri ile uyumlu. Cihazın pil kapasitesi 46mm’lik modelde 472mAh iken 42mm’lik modelde 270mAh seviyesinde. Detaylı özellikleri aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

Galaxy Watch Özellikleri

ModelGalaxy Watch 46mm GümüşGalaxy Watch 42mm Gece Siyahı

Galaxy Watch 42mm Pembe Altın

Ekran1.3” (33mm), Circular Super AMOLED (360 x 360)

Renkli Her Zaman Açık Ekran

Corning® Gorilla® DX+ 

1.2” (30mm), Circular Super AMOLED (360 x 360)

Renkli Her Zaman Açık Ekran

 Corning® Gorilla® DX+

Boyut46 x 49 x 13

63g (kayışsız)

41.9 x 45.7 x 12.7

49g (kayışsız)

Saat Kayışı22mm (Değiştirilebilir)

Renk Seçenekleri: Siyah, Okyanus Mavisi, Gri

20mm (Değiştirilebilir)

Renk Seçenekleri: Siyah, Gri, Kırmızı, Sarı, Mor, Pembe, Bulut Grisi, Kahverengi

Batarya472mAh270mAh
APExynos 9110 Çift Çekirdek 1.15GHz
OSTizen temelli Wearable OS 4.0
BellekBluetooth®: 768MB RAM + 4GB Dahili Bellek
Bağlanırlık3G/LTE, Bluetooth®4.2, Wi-Fi b/g/n, NFC, A-GPS/Glonass
Sensörİvme ölçer, Jiroskop, Barometre, HRM, Ortam Işığı
ŞarjWPC tabanlı kablosuz şarj edilebilir
Dayanıklılık5ATM + IP68 / MIL-STD-810G
UyumlulukSamsung: Android 5.0 ya da daha yeni

Diğerleri: Android 5.0 ya da daha yeni

iPhone 5 ve üstü, iOS 9.0 ya da üstü

Samsung Galaxy Watch Özellikleri

Bize göre Samsung’un bu adını sadeleştirdiği akıllı saati, şuan için pazarda yer alan cihazların hiçbir sorununu çözmeyi başaramayan, para kazanma hedefli stratejik bir ürün. İsimdeki “cool faktörü” artışı şüphesiz gerçek fakat Android uyumlu akıllı saatlerin hepsi gibi, çoğu bilekte büyük duracak bir saat tekrar karşımızda. Buna bağlı olarak eğer bir Gear S3 ya da benzeri segmentte LG G Watch, Huawei Watch 2 kullanıyorsanız bu modele geçmenizin çok gerekli olduğunu düşünmüyoruz. Galaxy Watch’a yeni eklenen özelliklerin çoğu yazılımsal olduğundan yakında sizin cihazınız da aynı fonksiyonelliğe sahip olacaktır.

Samsung’un başta olduğu ve Android alanında faaliyet gösteren diğer üreticiler, sanıyoruz ki saat kategorisinde görsel olarak hala Apple ile rekabet etmeye pek niyetli değiller. En azından saatlerin kabalığı bunu ifade ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir