Akıllı BilekliklerAkıllı Saatler

Tansiyon Ölçen Akıllı Saat ve Bileklikler

Tansiyon ölçen akıllı saat ve bileklikler bir süredir çeşitli markalar tarafından piyasaya sürülmekte. Fakat tansiyon ölçtüğünü iddia eden birçok akıllı saat veya bilekliğin gerçek tansiyon ölçme cihazlarıyla karşılaştırıldıklarında pek güvenilir olmadığı ortaya çıkmakta. Bunun en büyük sebebi, gerçek tansiyon ölçüm cihazlarının tansiyonu osilometrik yöntemlerle ölçmesi, akıllı saatlerin çoğunun ise tansiyonu nabız yani kalp atış hızındaki değişimleri kullanarak tahmin etmesi.

Tansiyon gibi önemli bir sağlık konusunda ölçümleri yapan cihazın doğru ölçüm yapıyor olması çok önemli, özellikle cihaz tansiyon hastaları tarafından kullanılıyorsa. Şu anda piyasada gerçek tansiyon ölçme cihazları ile aynı teknolojiyi kullanan ve bu nedenle güvenilir olan tek bir akıllı saat var, o da Omron HeartGuide. Omron HeartGuide tansiyon ölçme konusunda FDA tarafından onaylanmış, osilometrik yöntemle tansiyon ölçebilen bir akıllı saat.

Omron HeartGuide Osilometrik
Omron HeartGuide

Bunun dışında tansiyon ölçtüğünü iddia eden diğer akıllı saat ve bilekliklerin bu konunun bilincinde olarak kullanılması gerekmekte. Apple, Samsung ve Huawei gibi büyük markaların tam olarak tansiyon ölçme özelliğine daha sahip olmaması da bu özelliğe sahip olan akıllı saat ve akıllı bilekliklerin güvenilirliği hakkında bize fikir vermekte.

Aşağıda hem Omron HeartGuide gibi osilometrik yöntemle, hem de diğer yöntemlerle tansiyon ölçen bazı popüler akıllı saat ve bileklikleri bulabilirsiniz.Tansiyon Ölçen Akıllı Saatler

Omron HeartGuide Tansiyon Ölçen Akıllı Saat

Omron HeartGuide Tansiyon Ölçen Akıllı Saat

Omron akıllı saatlerden çok tansiyon ölçme cihazlarıyla bilinen bir marka. Firma akıllı saatlerdeki tansiyon ölçme özelliği talebini görmüş, ve tansiyon konusundaki bilgi ve tecrübesini kullanarak tansiyon ölçümü yapabilen bir akıllı saat tasarlamış. Akıllı saatin ismi Omron HeartGuide. Bu akıllı saatin en büyük özelliği bu sayfadaki diğer bütün akıllı saat ve bilekliklerin aksine tansiyonu osilometrik yöntemle, yani normal tanisyon ölçme cihazlarının kullandığı yöntem ile ölçebilen tek akıllı saat olması.

Osilometrik yöntem tansiyon ölçen cihazın kolunuza veya bileğinize sarılı ve basınç uygulayan bir manşet aracılığıyla kan basıncını ölçmesi şeklinde ifade ediliyor. Klasik tansiyon ölçme cihazlarında olduğu gibi. Omron HeartGuide bu yöntemi kullanabildiği için tansiyon ölçme konusunda FDA tarafından medikal cihaz olarak onay alabilmiş tek akıllı saat. Böyle bir sistemin bir akıllı saat ve bileklik üzerinde olmasının zorluğundan dolayı hemen hemen diğer hiç bir akıllı saat tansiyonu Omron HeartGuide gibi ölçemiyor.

Omron HeartGuide Akıllı Saat

Omron HeartGuide Nasıl Tansiyon Ölçüyor?

Omron HeartGuide ile tansiyon ölçmek istediğiniz zaman akıllı saat sizden bileğinizi kalbinizle aynı hizaya getirmenizi istiyor. Bundan sonra akıllı saatin iç yüzeyindeki manşet şişerek bileğinizdeki damarlara basınç uyguluyor ve tansiyon ölçme işlemi başlıyor. Akıllı saat ölçümü yaklaşık 20-30 saniye içerisinde tamamlıyor. Cihaz tansiyon ve nabız ölçümlerinizi sonradan geriye dönüp bakabilmeniz veya doktorunuza gösterebilmeniz için kendi HeartAdvisor uygulamasına kaydediyor.

Omron HeartGuide tansiyon ölçmenin yanı sıra başka akıllı saat özelliklerine de sahip. Kalp atışı hızı (nabız) ölçme, uyku ve fitness takibi yapabilme, akıllı telefon notifikasyonları gibi özellikler bunlardan bazıları. Ürünün pil ömrü yaklaşık üç gün olarak belirtilmekte.

Ürünün en büyük dezavantajı gelişmiş tansiyon ölçme sistemi nedeniyle ağır ve hantal bir tasarıma sahip olması. İnce bilekli insanlar için sürekli takılması rahatsızlık verici olabilir. Aynı sebepten dolayı spor yaparken de kullanması rahat bir akıllı saat değil. Ürün GPS özelliğine de sahip değil. Omron HeartGuide’ın fiyatı şu anda kendi resmi sitesinde 499$.

YAMAY Smart Watch Tansiyon Ölçen Akıllı Saat

YAMAY Smart Watch

Omron HeartGuide gibi osilometrik yöntemle tansiyon ölçen akıllı saatlerin dışına çıkacak olursak, tansiyon ölçebilen en popüler akıllı saatlerden birisi YAMAY Smart Watch akıllı saat. 1.3 inch parlak ve kaliteli bir ekrana sahip olan bu akıllı saatin aynı zamanda 5 farklı renk seçeneği var. Yürüyüş, koşu, spinning, yoga gibi 9 farklı spor için aktivite takip modu mevcut. Ürün aynı zamanda IP68 derecesinde su geçirmez bir ürün olduğu için yüzerken de kullanılabilir. Aynı zamanda 10 günlük pil ömrü de bu akıllı saati epey kullanışlı yapmakta. Hem iPhone hem de Android akıllı telefonlarla uyumlu. Dikkat edilmesi gereken konu yukarıda bahsettiğimiz gibi tansiyon ölçümlerinin kalp atışındaki değişimler kullanılarak yapılmasından dolayı, bu ölçümlerin yalnızca genel bir fikir vermesi amacıyla kullanılması.

Samsung Galaxy Watch 3

Samsung Galaxy Watch 3 Tansiyon Ölçen Akıllı Saat

Tansiyon ölçebilen bir başka popüler akıllı saat Samsung Galaxy Watch 3. 2020 yılının ikinci yarısında piyasaya sürülen ürün piyasadaki en iyi akıllı saatlerde birisi. Samsung Galaxy Watch 3, bir akıllı saatten beklenebilecek hemen hemen her özelliğe sahip. Şık tasarımı ile de birçok kullanıcının tercihi. Ürünün tansiyon ölçme özelliği ise tartışmalı bir konu. Samsung akıllı saatlerde bir süredir tansiyon ölçme ve EKG çekme özelliği mevcut. Fakat çeşitli onaylar alınamadığı için bu özellikler sadece bazı ülkelerde aktif olarak kullanılabiliyor. Maalesef Türkiye bu ülkelerden biri değil. Bu özellikler ülkemizde aktifleştirildiğinde şu anda piyasada bulunan Samsung Galaxy Watch 3 akıllı saatler tansiyon ölçmek için kullanılabilecek. Ne yazık ki bununla ilgili kesin bir tarih mevcut değil.

HalfSun Fitness Tracker Tansiyon Ölçen Akıllı Saat

Half Sun Fitness Tracker

Tansiyon ölçebilen bir başka akıllı saat HalfSun Fitness Tracker. Ürün tansiyon ölçmenin yanı sıra nabız ölçme, aktivite takibi, uyku takibi gibi standart akıllı saat özelliklerine de sahip. Ürün entegre GPS özelliğine sahip değil ama telefonunuzun GPS’ini kullanabiliyor. 1.3 inch, IPS, full color HD bir ekrana sahip. Kadınlar için adet dönemi takibi yapabilme özelliği de mevcut.

Colmi Smart Watch

COLMI Land 2S SmartWatch

Tansiyon ölçme özelliğine sahip ama normal bir saat görünümünden çok uzak olmayan bir akıllı saat arayanlar için Colmi Smart Watch iyi bir tercih olabilir. Hem Android hem de iPhone akıllı telefonlar ile uyumlu bu akıllı saat kamera ve müzik kontrolü, aktivite takibi, uyku takibi, yedi farklı spor takibi, çağrı ve mesaj notifikasyonları, hava durumu gibi bir çok özelliğe sahip.

HopoFit Fitness Tracker

HopoFit Fitness Tracker

Hopo Fitness Tracker tansiyon ölçme özelliği ile birlikte daha çok açık hava doğa sporlarını seven insanlara hitap eden bir akıllı saat. 30 metreye kadar su geçirmezlik, 20 farklı spor takibi, 1.69 inch yüksek çözünürlüklü büyük ekranı ve 15 günlük uzun pil ömrü bunu destekleyen özellikler. Tasarımı da aynı şekilde doğa sporlarını sevenlere yönelik.

Kimnix Smart Watch

Kimnix Smart Watch

Kimnix Smartwatch bu sayfadaki en büyük ekrana sahip akıllı saatlerden. Ürün 1.72 inch HD bir ekrana sahip. Ürünün boyutu ve tasarımı Apple Watch 44mm versiyona çok benziyor. Tansiyon ölçmenin yanı sıra Kimnix Smartwatch kandaki oksijen seviyesini de ölçebiliyor. Ürün aynı zamanda IPX4 su geçirmezlik özelliğine sahip. Yüzme için uygun olmasa da çeşitli su şıçramalarına karşı dayanıklı.

NDur Smart Watch

NDur Smart Watch

1.3 inch bir ekrana sahip olan NDur Smart Watch tansiyon ölçmenin yanı sıra aktivite takibi, uyku takibi, nabız ölçme gibi klasik akıllı saat özelliklerine sahip. Ürün aynı zamanda IP68 su geçirmezlik özelliğine sahip. Akıllı saatin en büyük artılarından birisi 10 günlük uzun pil ömrü. NDur Smart Watch 20mm’lik standart saat kayışlarını kullanmakta. Bu sayede piyasadaki birçok saat kayışı ile kullanılabilir.


Tansiyon Ölçen Akıllı Bileklikler

MorePro 2021 Activity Fitness Tracker Akıllı Bileklik

MorePro 2021 Activity Fitness Tracker Tansiyon Ölçen Akıllı Bileklik

Piyasadaki en popüler tansiyon ölçen akıllı bilekliklerden birisi MorePro 2021 Activity Fitness Tracker. Ürünün tansiyon ölçmenin dışında öne çıkan bir özelliği aynı zamanda vücut sıcaklığı ölçmesi. Diğer akıllı bileklik veya saatlerde karşımıza pek çıkmayan bir özellik bu. Ürün 7-10 günlük bir pil ömrüne sahip. Aynı zamanda IP68 su geçirmezlik derecesi sayesinde yüzerken de kullanılabilecek bir akıllı bileklik.

Bix MyBand Tansiyon Ölçen Akıllı Bileklik

Biz MyBand Tansiyon Ölçen Akıllı Bileklik

Özellikle ülkemizdeki popüler tansiyon ölçen akıllı bilekliklerden birisi Bix MyBand akıllı bileklik. Tansiyon ölçme dışında ürünün nabız ölçme, alarm, uyku takibi, çağrı notifikasyonlarını gösterme gibi standart akıllı bileklik özellikleri mevcut. IP67 su geçirmezlik derecesine sahip ürün ile yüzülmesi tavsiye edilmese de yağmur, su sıçraması gibi durumlar akıllı bileklik için sorun değil. Üzerinde 0.96 inç TFT ekran bulunan ürün, aynı zamanda yaklaşık 5-7 günlük pil ömrüne sahip.

Bluemelody Fitness Tracker

Bluemelody Fitness Tracker

Bluemelody Fitness Tracker tansiyon ölçmenin yanı sıra ateş ölçen bir başka akıllı bileklik. Ürün aynı zamanda sağlıkla ilgili olarak nabız ve kandaki oksijen seviyesi ölçümü de yapmakta. Basit bir tasarıma sahip olan ürünün üzerinde sadece tek bir buton bulunmakta. Ürün dokunmatik bir ekrana ise sahip değil. Akıllı bilekliğin uyku takibi özelliği de mevcut. Pil ömrü ise yaklaşık 5 gün.

FITFORT Fitness Tracker

FITFORT Fitness Tracker

Tansiyon ölçebilen bir başka akıllı bileklik FITFORT Fitness Tracker. Matter Sensing & Control Technology adında bir teknoloji kullanan akıllı bileklik kullanıcısının tansiyonunu sürekli ölçmekte. Hem Android hem de iPhone akıllı saatler ile uyumlu olan FITFORT Fitness Tracker akıllı bileklik aynı zamanda 14 farklı spor takibi de yapabilmekte. IP68 su geçirmezlik derecesine sahip akıllı bileklik yüzerken de kullanılabilir.

Mgaolo Activity Tracker

Mgaolo Activity Tracker

Hafif ve ince bir tasarıma sahip olan Mgaolo Activity Tracker hem tansiyon ölçen hem de rahat bir akıllı bileklik isteyenler için iyi bir tercih olabilir. Düzenli olarak kullanıcısının tansiyonunu ölçen akıllı bileklik koşuculara spesifik özelliklere de sahip. Koşu rotası çizme, mesafe ve tempo hesaplama gibi özellikler bunlardan bazıları. Akıllı bileklik aynı zamanda fazla hareketsiz kaldığında kullanıcısını uyarmakta.

AGPTEK Fitness Tracker

AGPTEK Fitness Tracker

Piyasadaki tansiyon ölçen akıllı bilekliklerden başka bir tanesi de AGPTEK Fitness Tracker. Uyku takibi, kalori takibi, adım sayar gibi bir akıllı bileklikte olması gereken standart özellikler bu akıllı bileklikte de mevcut. Ürünün üzerinde 0.87 inç OLED bir ekran bulunmakta. Ürünün su geçirmezlik derecesi ise IPX7. Yüzmek için çok uygun olmasa da sıçramalara, terlemeye, yağmura karşı dayanıklı. Ürünün pil ömrü ise yaklaşık 2-4 gün arası.

Akıllı Saat Tansiyon Ölçer Mi?

Akıllı Saat Tansiyon Ölçer Mi

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi piyasada tansiyon ölçme özelliğine sahip birçok akıllı saat ve akıllı bileklik mevcut. Fakat eğer bir rahatsızlığınız var ve sağlık amacıyla tansiyonunuzu düzenli ölçmeniz gerekiyorsa birçok marka ve model size uygun olmayacaktır. Şu anda piyasada sağlık amacıyla kullanabileceğiniz tek tansiyon ölçen akıllı saat Omron HeartGuide. Bunun sebebi sadece Omron HeartGuide akıllı saatin osilometrik yöntemle, yani normal tansiyon ölçme cihazlarına benzer bir şekilde kolunuzu veya bileğinizi saran ve basınç uygulayan bir manşetin aracılığıyla, tansiyon ölçmesi. Eğer tansiyon ölçmek için bu yöntemi kullanmayan diğer akıllı saat veya bileklikleri kullanacaksınız bu tansiyon ölçümlerini sadece genel bir fikir vermesi amacıyla kullanmalısınız.

Apple Akıllı Saatler Tansiyon Ölçer Mi?

Apple tansiyon ölçen saat

Şu anda Apple Watch akıllı saatler ile tansiyon ölçmek mümkün değil. Apple marka akıllı saatlerde osilometrik yöntemle tansiyon ölçme özelliği yok. Bunun dışında nabızdaki değişimlerden yararlanarak tansiyonun tahmin edildiği yöntemleri ise Apple kullanmıyor. Bunun nedeni muhtemelen bu yöntemlerin tansiyon gibi ciddi bir konuda yanıltıcı olabiliyor olması. Buna karşın Apple’ın son zamanlarda aldığı bazı patentler markanın önümüzdeki Apple Watch modellerinde tansiyon ölçme özelliğini getirebileceğine işaret ediyor.

Samsung Akıllı Saatler Tansiyon Ölçer Mi?

Samsung tansiyon ölçen saat

Şu anda Samsung akıllı saat ve bileklik modellerinde teknik olarak tansiyon ölçme özelliği mevcut. Fakat gerekli onayların hepsi alınamadığı için bu özellik sadece belli ülkelerde kullanılabilmekte. Türkiye maalesef bu ülkelerden birisi değil. Bu özelliğin kullanılabildiği ülkelerde ise özellik kullanılmadan önce akıllı saatin gerçek bir tansiyon ölçüm cihazı aracılığıyla kalibre edilmesi gerekiyor.

Gerekli onaylar alındıktan sonra hem ülkemizde hem de dünyanın geri kalanında tansiyon ölçme özelliğinin Samsung akıllı saat ve akıllı bilekliklerde aktifleştirilmesi bekleniyor.

Huawei Akıllı Saatler Tansiyon Ölçer Mi?

Huawei watch tansiyon

Huawei akıllı saatler ile şu anda tansiyon ölçmek mümkün değil. Apple ve Samsung gibi ciddi markalar gibi Huawei de yeterli doğrulukta ölçümler yapmadığı sürece akıllı saat veya bilekliklerinde bu özelliği kullanmaktan kaçınmakta. Buna karşın Huawei markasının tansiyon ölçme özelliği üzerinde aktif olarak çalıştığı bilinmekte. Bir sonraki Huawei akıllı saat modellerinde bu özelliği görme ihtimalimiz yüksek.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir