Akıllı Saatler

Ticwatch Pro İkinci Ekranıyla Akıllı Saatlerin Pil Problemini Çözmeyi Hedefliyor

Yeni Ticwatch Pro, Google’ın akıllı saatlere özel işletim sistemi Wear OS çalıştıran, özel bir cihaz. Ön yüzünde iki ekrana sahip olan Ticwatch Pro, Amazon Prime abonelerine 250 dolardan satışa sunuldu.

Çinli Mobvoi firması tarafından geliştirilen akıllı saat, firmanın asıl amacı olan yapay zeka teknolojilerinin biraz dışında kalıyor. Firma sanıyoruz ki böyle aksiyonlara girmeyi seviyor çünkü aynı firmanın TicHome Mini adlı bir akıllı hoparlörü de mevcut.

Google’ın mobil işletim sistemine sahip akıllı saatler, şimdiye kadar beklenen çıkışı yakalamada maalesef pek başarılı olamadı. Apple dünyasında Apple Watch fırtınalar estirirken Android kullanıcıları ise çoğunlukla Samsung Gear serisi akıllı saatlere ya da Xiaomi akıllı bilekliklere yöneldiler. Wear OS’in popülerleşmesinin önündeki etkenlerden en önemlisi olan zayıf pil ömrü, cihazların en fazla bir gün dayanabilmesine sebebiyet veriyordu. Şarjı bir gün giden akıllı saatlerin süper işlevsel olduğunu düşünüyorsanız, gece uyku takibi yapmayı denemelisiniz. Siz uyurken şarjı bitip uyumaya başlayan bir akıllı saat, maalesef sağlığınızı pek de iyi takip edemez.

Ticwatch Pro’ya dönecek olursak, cihazı özel yapan şey, şu çocukluğumuzdan bildiğimiz “mürekkepli ekran” sahibi olması. Bu ekran, cihazın kendisinde bulunan OLED ekranın tam üzerine yerleştirilmiş. OLED ekran kapandığında aktive olarak enerji harcamadan size saati göstermesi gereken cihaz, kullanıcının isteği doğrultusunda basit modda başlatılarak bildiğimiz bir Casio dijital saate ve adım sayara dönüşebiliyor.

Ticwatch Pro Özellikleri

Ticwatch Pro ile Wear OS’a Geçilir mi?

Kısa cevap: Hayır.

Şeffaf bir tabaka olan ikincil FSTN ekran, fonksiyonellik açısından kullanıcıya saati göstermenin dışında hemen hemen hiçbir şey sunmuyor. İlk bakışta, pil ömrünün muhteşem olacağını düşündüğümüz bu cihaz, CNET tarafından ortaya koyulduğu üzere diğer akıllı saatlerden hiç de fazla kullanım imkanı sunmuyor. Şarjı 1,5 gün civarı anca giden cihaz, bu ikincil ekranın var oluş amacını gereksiz kılıyor.

İkincil ekranı güzel yapan şeye bakacak olursak; gün içinde akıllı saatinizin pili bittiğinde bu ekranın aktive olması ve standart bir saate dönüşmesi. Bu sayede bileğinizde bir çöp taşımak yerine saat taşımış oluyorsunuz. Kötü yana dönecek olursak, bu ekran herhangi bir arka aydınlatmaya sahip değil. Bu sebeple saatinizin şarjı gece biterse (ki bu en olası senaryo) saati görebilmek için bir ışık kaynağı bulmanız gerekiyor. Ya da saati zaten gösteren telefonunuzun flaşını açıp saate bakmanız, tabi onun da şarjı bitmediyse… Bu kötü özelliğin yanında, ikincil ekranda herhangi bir etkileşim imkanı da bulunmuyor.

Ticwatch Pro Akıllı Saat İki Ekran

Şu sıralar insanların gözüne girebilmeleri için acil şekilde bir pil ömrü desteğine ihtiyaç duyan Google Wear OS akıllı saatler, kaba gövdelerine rağmen buna ulaşamıyorlar. Bu şekilde bir cümle kurmamız, Apple’ın ya da Samsung’un akıllı saatlerinin çok iyi pil ömrüne sahip olduğu izlenimini uyandırmasın zira en iyi durumda 3-4 gün dayanabiliyorlar. Yazının içerisinde de daha önce belirttiğimiz gibi, akıllı saatler bizce en az iki günlük pil ömrüne sahip olmalı ve bu sayede geceleri rahatlıkla uyku takibi yapabilmeli ya da dışarıda bir gece geçirmek istediğinizde size eşlik edebilmeli.

Ticwatch Pro’nun pil ömrü problemini çözmek amacıyla uyguladığı stratejiye benzer bir tanesi daha önce Xiaomi tarafından Amazfit Bip ve Pace modellerinde uygulanmıştı. Bu cihazlar iki haftaya varan pil ömürlerine sahip olmak için ekranlarını daha sönük hale getirmiş ve çoğu telefon özelliğinden ferâgat etmişlerdi. Bu cihazların satış performanslarını incelediğimizde tüketicilerin akıllı saatten istedikleri şeyin telefonun yapabildiği her şey olmadığı rahatlıkla anlaşılabiliyor.

Google’ın akıllı saatlere özel işletim sistemi Wear OS, çoğunluklu olarak ülkemizde desteklenmeyen hizmetlerden gücünü alıyor. Bu hizmetlerin başında ise Google Pay yer alıyor. Eğer yine de Wear OS’e bir şans vermek isterseniz, bir süre daha beklemenizde fayda var.

Ticwatch Pro

Ticwatch Pro Teknik Özellikleri

Boyut: 45 mm çapında 12,6 mm kalınlık

Ekranlar: 1,39 inç 400×400 piksel OLED ekran üzerine FSTN ekran

İşlemci: Qualcomm Snapdragon Wear 2100

Depolama: 4GB

GPS

NFC ve Google Pay

Optik Kalp Ritmi Sensörü

415 mAh pil

IP68 su ve toz geçirmezlik sertifikası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir