VR

VRSlide – İlk VR Su Kaydırağı

Sanal gerçeklikle su kaydırağı bir araya gelince kulağa çok heyecan verici geliyor. “İlk VR su kaydırağı” tabirimiz sizi yanıltmasın. Elbette koltuğunuza oturup deneyimleyebileceğiniz su kaydırağı uygulamaları sanal gerçeklik aleminde mevcut. VRSlide bu eğlenceye yeni bir bakış açısı getiriyor. Sadece rengarenk bir sanal dünya sunmakla kalmıyor, sanal dünyanın içindeyken sizi gerçekten bir su kaydırağına bindiriyor ve benzersiz bir heyecan sunuyor. Bildiğimiz gibi VR ekipmanları yeni yeni geliştirilmekte olan hassas cihazlar. Su kaydırakları da bir o kadar tehlikeli, suyla yakın teması bulunan alanlar. Her ne kadar iki eğlence dünyasının bir araya gelmesi kulağa mantıksız gelse de VRSlide bunu başarmış ve oldukça da heyecanlı bir yeniliğe imza atmış.

VRSlide’ın dünyadaki ilk “sanal gerçeklik su kaydırağı” Almanya’daki Galaxy Erding isimli eğlence parkında açıldı. Amerika’daki Six Flags isimli eğlence parkı işletmesi, Samsung ile bir araya gelerek 2016 yılında benzer bir çalışma yapmıştı. Gear VR gözlüklerine kendi eğlence aletleriyle uyumlu sanal gerçeklik dünyaları yansıtmıştı. Hız trenine bindiğinizde aynı anda etraftaki renkli sanal dünyayı izleyebiliyordunuz. Fakat VRSlide bunu bir üst seviyeye taşıyarak su dünyasıyla VR deneyimini birleştirmeyi başardı.

VRSlide Nasıl Çalışıyor?

VRSlide’ın teknolojisi yakından bakıldığında oldukça etkileyici. VRSlide gözlükleri suya dayanıklı olmasının yanında birkaç metrelik derinliklerde bile sorunsuzca çalışabiliyor. Cihaz, içine entegre edilmiş bir Samsung Galaxy S8 barındırıyor. S8 ise Unity tarafından oluşturulmuş özel bir VR yazılımı içeriyor. Böylece VR gözlüğü su kaydırağıyla tam uyumlu bir halde çalışıp size sanal dünyada olduğunuzu unutturacak düzeyde bir gerçeklik sunuyor.

VRSlide Özellikleri

Cihaz, kullanıcının su kaydırağındaki tam konumunu belirlemek için iki parçalı bir izleme sistemi kullanıyor. Özel sensörleri aracılığıyla sudaki çırpıntı seslerini takip ederken bir yandan da kullanıcının ağırlığına bağlı olarak oluşan eylemsizlik kuvvetini hesaplıyor. Bu iki parçalı gelişmiş takip sistemi üst düzey hassasiyeti sayesinde daha önceki VR deneyimlerinde oluşan baş dönmesi ve mide bulantısı gibi can sıkıcı durumların da başarılı bir şekilde önüne geçiyor. Gözlüklerin kablosuz olarak şarj edilebiliyor olması, eğlence parkı çalışanlarına da büyük kolaylık sağlayarak eğlencenin kesintiye uğramasını engelliyor. Sürekli yeni güncellemelerle değişik sanal dünyalar oluşturan VRSlide gözlük üreticileri, kullanıcılara su kaydırağına her binişlerinde yepyeni bir eğlence sunuyor ve deneyimin hep taze kalmasını sağlıyor.

Tüm bu göz alıcılığının yanında VRSlide deneyimi, insanlarda bazı önyargılar oluşturuyor. Kullanıcıların bir kısmı, su kaydıraklarının zaten yeterince eğlenceli ve heyecan dolu olduğunu belirtirken deneyimin uzay boşluğunda veya karlı bir dağda yaşanıyormuş gibi gösterilmesinin pek de gerekli olmadığını söylüyorlar. Hız trenlerinin ve su kaydıraklarının asıl amacının hız karşısında rüzgarı hissetmek ve kolları havaya kaldırıp heyecan yaşamak olduğu düşünüldüğünde haklı noktaları var gibi.

VRSlide Nasıl Çalışıyor

VRSlide ve Gelecek

VRSlide’ın yapımcısı Ballast şirketi, bunu hayalini kurdukları VR su dünyasının ilk adımı olarak değerlendiriyor. Sıradaki hedeflerinin kullanıcılara, özel üretilmiş su dolu tüplerde yüzerken bir yandan da sanal gerçeklik dünyasında benzersiz görüntüler ve deneyimler sunmak olduğunu belirtiyorlar. Ballast şirketi, bununla da yetinmeyip önlerinde yepyeni projeler olduğunu ve eğlenceyi katlayıp doruklara çıkaracaklarını söylüyor. Çok heyecan verici ve merak uyandırıcı bu projelerin yapılmasına henüz yıllar olduğunu bilmek hüzün verici olsa da VRSlide günümüz eğlence dünyalarından biraz daha öteye giderek insanları kendine çekiyor.

Galaxy Erding eğlence parkı haftanın 7 günü bu benzersiz VR deneyimini kullanıcılara sunuyor. Sanal gerçeklik dünyasında bir ilke imza atan su kaydırağının fiyatı ise her bir kayış için 2 Euro.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir