Akıllı Saatler

watchOS 4.3 – Apple Watch İçin Yeni Güncelleme

Geçtiğimiz gün Apple Watch için yeni bir güncelleme olan watchOS 4.3 piyasaya çıktı. Bir süredir beklenen güncelleme altı beta versiyonun ardından nihayet son haline ulaşmış durumda. Yeni güncellemenin getirdiği öne çıkan iki yenilik, akıllı saat üzerinden telefonda çalan müziği kontrol edebilme, ve şarj olurken dikey ekran görüntüsü seçeneği.

Yeni watchOS İle Dikey Oryantasyonda Şarj

watchOS 4.3 şarj Apple Watch

Önceki versiyonlarda Apple Watch şarj olurken ekran sadece yatay oryantasyonda görüntülenebiliyordu. watchOS 4.3 ile şarj ekranı için hem yatay hem de dikey oryantasyon mevcut. Bu özelliğin nedeni şüphesiz ki bazı Apple Watch şarj cihazlarında Apple Watch’un dikey bir şekilde durması. Geceleri Apple Watch’unu başucunda şarj eden ve bir nevi başucu saati olarak kullananlar için yararlı bir özellik.

watchOS 4.3 İle Apple Watch’tan Müzik Kontrolü

Bir başka öne çıkan özellik ise Apple Watch ile telefonda çalan müziği kontrol edebilmek. Aslında bu özellik eskiden de mevcuttu ama Apple bu özelliği watchOS 4 ile kaldırmıştı. Yeni güncelleme ile bu özellik geri gelmiş durumda. Artık tekrardan Apple Watch ile telefondan çalan şarkıyı durdurmak ve geçmek mümkün. Aynı zamanda kullanıcılar telefonda kayıtlı müzikler arasında gezip, şarkıları beğenip silebilirler.

watchOS 4.3 Apple Watch Müzik Kontrolü

Telefondaki müziği kontrol etmenin yanı sıra diğer AirPlay cihazlarında çalan müziği de yine Apple Watch üzerinden kontrol etmek mümkün yeni güncellemeyle. Örneğin bir Apple HomePod sahibi iseniz, HomePod üzerinden çalan müziğinizi akıllı saatinizi kullanarak değiştirebilirsiniz.

Dikey şarj ekranı ve başka cihazlardaki müziği kontrol etmenin yanı sıra daha küçük değişiklikler de mevcut yeni güncellemede. Yeni güncellemede çeşitli görsel değişiklikler göze çarpıyor. Örneğin yeni bir şarj animasyonu mevcut. Aynı zamanda artık Siri saat yüzünde aktivite halkalarını görmek mümkün.

Yeni watchOS 4.3 güncellemesini yüklemek için telefonunuzdaki Apple Watch uygulamasını kullanabilirsiniz.

Geçtiğimiz günlerde Samsung da Samsung Gear S2 akıllı saati için yeni güncellemeler çıkarmıştı. Akıllı saatlerin başarısında önemli bir etken olan işletim sistemlerini güncel tutabilmek için büyük markalar şüphesiz ki büyük çaba harcıyorlar. Şu anda Samsung’un Tizen işletim sistemi, Google’ın Wear OS işletim sistemi ve Apple’ın watchOS işletim sistemi özellik ve uygulama çeşitliliği bakımından büyük bir rekabet içinde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir