Akıllı Saatler

iBeat Heart Watch: Kalp Krizini Fark Eden Akıllı Saat

iBeat firması tarafından çıkarılan sağlık odaklı akıllı saat Heart Watch, farklı sensörler yardımıyla giyen kişinin kalp ritmindeki düzensizlikleri sürekli kontrol ediyor. Anormal bir durum gördüğünde ise acil servisler ve tanıdıklar dahil herkese otomatik olarak haber vererek hayatları kurtarmayı hedefliyor.

Akıllı saatin içerisinde yer alan sensörler kalp ritmi, kan dolaşımı ve diğer biyometrik verileri sürekli olarak firmanın sunucularına gönderiyor. Sunucuda çalışan yapay zeka destekli yazılım, bu verileri analiz ediyor ve olası anomalilerde saate bir uyarı gönderiyor. Uyarıda kullanıcıya her şeyin yolunda olup olmadığı soruluyor.

Saatin kullanıcısı yardıma ihtiyacı olduğunu belirtir ya da hiçbir şeye basmazsa cihaz iBeat 24 saat destek ekibine haber veriyor. Ekip anında harekete geçerek acil servislerden hangisi gerekliyse ona haber veriyor, daha sonra da aile ve arkadaşlarınıza bilgi veriyor. Aynı fonksiyon, kalbinizde bir sıkıntı olmasa bile cihazın üzerindeki acil durum butonu ile aktive edilebiliyor.

iBeat Akıllı Saat

iBeat Nasıl Bağlantı Kuruyor?

Bu fonksiyonlarda da anlayabildiğiniz üzere cihaz akıllı telefonunuz ve Wi-Fi bağlantısı olmadan da rahatlıkla çalışabiliyor. Dahili hücresel veri çipi ve GPS ise olmazsa olmazlardan. Cihazda tüm bu donanım olmasına rağmen acil durumlarda ekstra özelliklerden de faydalanılıyor. Firmanın açıklamasına göre, ilk yardım eğitimli kişilerden oluşan bir kullanıcı ağı, Heart Heroes adlı bir uygulamayla bir araya getiriliyor. Bu kişilere, yakınlarındaki biri kalp krizi geçirmeye başladığı anda haber veriliyor ve hemen olay yerine yönlendirilmeleri sağlanıyor.

Şuan için 249 dolardan satışta olan iBeat Heart Watch, 24 saat takip sistemi için de ekstra olarak aylık 17 dolara mâl oluyor. Nereden bakılırsa bakılsın pek de ucuz olmayan bu yatırım, ne olursa olsun çevrenizde kalp krizi riskinde biri varsa hayat kurtarıcı olacaktır. Cihazın SOS sinyalini kalp rahatsızlıklarından bağımsız olarak gönderebilir oluşu, saati tehlikedeki yakınları korumak için de ideal bir alet haline getiriyor. Umarız aynı hizmetler tüm akıllı saatlere dahil edilir ve hayatların kurtarılmasına katkı sağlanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir